Acacia cyanophylla L. toprağında tuza bağlı organik madde mineralizasyonu
Salt-dependent mineralization of organic matter in acacia cyanophylla L. soils
- Tez No: 307714
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CENGİZ DARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Turan Emeksiz orman kumullarında ve Çukurova Üniversitesi Balcalı Kampüsünde yetişen Acacia cyanophylla L.?nin (Fabaceae) zengin kök bölgesinde 0-10 cm derinlikten toprak, yaprak ve ölü örtü örnekleri alınmıştır. Toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri ile yaprak ve ölüörtülerin karbon ve azot içerikleri belirlenmiştir. Topraklara NaCI (% 0,5, % 0,75 ve % 1 konsantrasyonlarında) ve toprak karbonuna eşdeğer karbon içeren yaprak ilave edilerek karbon mineralizasyonları incelenmiştir. Kumlu Turan Emeksiz orman toprakları ve kumlu tınlı Balcalı topraklarında karbon içerikleri sırasıyla % 0,64 ve 3,23, yaprakların karbon içeriği % 50,10 ve % 43,87, ölü örtü karbon içerikleri ise % 50,85 ve % 39,26 olarak belirlenmiştir. Toprakların 30 günlük karbon mineralizasyonu (mg C(CO2)/100 g kuru toprak) Tarsus toprağında (12,92 mg), Balcalı toprağından (17,77 mg) daha düşük çıkmıştır. % 0,5 NaCI hariç, diğer iki doz NaCl ilave edilen toprakların karbon mineralizasyonu tanığa gore, Tarsus topraklarında artmış, fakat Balcalı topraklarında azalmıştır. NaCI ve yaprak birlikte karıştırıldığında Tarsus topraklarında karbon mineralizasyonu artmış, buna karşılık Balcalı topraklarında anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Topraklara yaprak ilavesinin karbon mineralizasyon oranını azalttığı, % 0,5 NaCI?li topraklarda bu azalışın istatiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Soil samples at depths of 0-10 cm of richly root zone and leaves and litters of Acacia cyanophylla L. (Orange wattle), are taken from beach dunes of Turan Emeksiz Forests (Tarsus) and Cukurova University Balcalı Campus. Some physical and chemical properties of soils, carbon and nitrogen contents of leaves and litters have been determined. Carbon mineralization has been measured after addition of NaCl (% 0.5, %0.75 and %1 concentrations) and leaves that its carbon contents were equivalent to soil carbon amount. Carbon contents of Turan Emeksiz sandy soils and Balcalı sandy loam soils were respectively 0.64 % and 3.23 %. Carbon contents of leaves were 50.10% and 43.87% while carbon contents of litters were 50.85% and 39.26% respectively. Carbon mineralization for 30 days (mg C(CO2)/100 g dry soil) of Tarsus soils (12.92 mg) were lower than Balcalı soils (17.77 mg). Except 0.5% NaCl ,in other two doses of NaCl concentrations added to soils, carbon mineralization have been increased in Tarsus soils but decreased in Balcalı soils. Addition of both NaCl and leaves has increased the carbon mineralization of Tarsus soils but no significant change has been found in Balcalı soils (P>0.05).