Cms deneyindeki hb ve he kalorimetrelerindeki hfd'lerin gürültü analizleri ve ho904 test düzeneğindeki sifç'lerin self trigger analizi
Noise analysis of hpds in the hb and he calorimeters and self trigger analysis of sipms in the test setup at ho904 in the cms experiment
- Tez No: 307726
- Danışmanlar: PROF. DR. EDA EŞKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
CMS HKALın HB, HE ve HO alt kalorimetrelerinde foto dedektör olarak Hibrit Foto Diyot (HFD)lar kullanılmaktadır. Yüksek enerji ve manyetik alanda çalışmalarından dolayı HFD'lerde bazı sorunlar oluşmuştur. Yüksek enerji mertebesinde çalışan detektörler tuhaf gürültüler kaydetmiştir. Bu tuhaf gürültü, HB HEde bulunan HFDlerin özelliğinden kaynaklanmaktadır. Gürültülü HFD ve RBXleri tespit edebilmek için Haziran Temmuz 2012?de alınan HBHE SelfTrigger verileri kullanılmıştır. İlk olarak, HFD piksellerindeki enerji dağılımı incelenerek enerji değerine 40 fC sınırı konulmuştur. İkinci olarak, her bir RBXte sinyal veren piksellerin dağılımına bakılarak yeni sınırlamalar konulmuştur. Bu sınırlamalar ile HFD iyon geri besleme, HFD boşalımı ve RBX gürültüsünden kaynaklanan gürültülü RBX - HFDler tespit edilmiştir. HO kalorimetresinde bulunan HFD?lerde manyetik alandan kaynaklanan sorunlar olmuştur. Bu yüzden, okuma modülüne HFDler yerine Silikon Foto Çoğaltıcı (SiFÇ)lerin yerleştirilmesi planlanmaktadır. Bu SiFÇler HO kalorimetresine yerleştirilmeden önce pedestal, LED sinyali, gürültü, kararlılık, kazanç, self trigger gibi bazı özelliklerin test edilmesi gerekmektedir. Bu çalışma, HO SiFÇnin self trigger test sonuçlarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Hybrid photo diodes (HPDs) are used as a photodetector in the HB, HE and HO sub-calorimeter of the CMS - HCAL. Some problems has appeared in these HPDs since they are used in high energy operating and the magnetic field. The detectors recorded anomalous noise during the high energy runs. This anomalous noise is based on the feature of HPDs placed in the HB ? HE. HBHE Selftrigger runs were used, which have been taken June - July 2012 to determine noisy HPDs and RBXes. First of all, the 40 fC cut in the energy value is defined by analyzed the distribution of energy in the pixels of HPDs. Secondly, new cuts are defined according to distributions of signaling pixels on each of RBXes. The noisy RBXes - HPDs based on HPD ion feedback, HPD discharge and RBX noise were determined with these cuts. Due to magnetic field, problems has occurred in HPDs which are placed in HO calorimetry. Therefore, it is planned to replace HPDs with Silicon photomultipliers (SiPMs) in the readout module. Before assembling HO, these SiPMs have to be tested for some features such as pedestal, LED signal, noise, stability, gain, self trigger. This study includes the test results of HO SiPMs Self Trigger.