Momentum scale calibration of muon momentum tracks using the muon pairs from J/psi decays and installation and commissioning work in CMS at CERN
J/psi bozunumlarından gelen müon izlerinin momentum skala kalibrasyonu ve CERN'deki cms detektöründe yapılan kurulum ve veri almaya hazırlık çalışmaları
  1. Tez No: 360707
  2. Yazar: GÜL GÖKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KAYIŞ TOPAKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde, CERN, LHC'de CMS deneyindeki Hadronik Kalorimetre'nin (HKAL) HB ve HE alt detektörlerinin ışık yayıcı diyod (LED) kararlılığı ve enerji yeniden yapılandırılması sonuçları sunulmuştur. CMS'de müon izlerinin momentum ölçümleri, sistematik belirsizlikler, detektör malzemesinin tam doğru olmayan haritalanması, manyetik alanların yanlış modellenmesi ve iz yörüngelerini yeniden yapılandırmak için kullanılan algoritmalardaki problemler yüzünden etkilenmektedir. Bu tez aynı zamanda CMS detektöründen alınan 2011 verileriyle müon izlerinin momentumlarının kalibrasyonu ve kararlılıklarının hassasiyetle ölçümü konusunda bir çalışma sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a study of light emitting diode (LED) stability and energy reconstruction of the HB and HE sub detectors of the Hadronic Calorimeter (HCAL) of the CMS experiment at CERN LHC. In CMS the momentum measurement of muon tracks is affected by systematic uncertainties, incorrect mapping of the detector material, mismodeling of the magnetic field and problems of the reconstruction algorithms used to fit the track trajectory. This thesis also presents a study to calibrate the muon track momenta and to determine with precision their resolution on full 2011 data sample of the CMS detector.