Çerezlik potansiyeli olan karpuz gen kaynaklarının verimliliği ile meyve ve tohum kalitesi
Yield, seed and fruit quality of watermelon genetic resources having snack potential
- Tez No: 307729
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü karpuz genetik kaynaklarından seçilen 32 adet çerezlik potansiyeli yüksek genotipin meyve ve tohum kalitesi incelenmiştir. Çalışmada toplam meyve verimi, ortalama meyve ağırlığı, ortalama meyve uzunluğu, ortalama meyve eni, ortalama meyve kabuk kalınlığı, suda çözünebilir kuru madde miktarı (SÇKM), toplam tohum verimi, tohum iriliği, tohum zemin rengi, meyve başına tohum sayısı, meyve başına tohum ağırlığı, bir gramdaki tohum sayısı, tohum eni, tohum uzunluğu, tohum kalınlığı, tohum protein miktarı, tohum çıtlama kolaylığı ve tohum tadım testleri incelenmiştir. Sonuç olarak meyve kriterleri incelendiğinde; en yüksek meyve verimi Kar 365 nolu genotipte bulunmuştur. En düşük verimli genotip ise Kar 40 nolu genotip olmuştur. Tohum kriterleri incelendiğinde; tohum verimi en yüksek ve tohum iriliği en fazla olan Kar 365 nolu genotip olmuştur. En iri tohumlara sahip ve toplam protein miktarının en yüksek olduğu Kar 369 nolu genotipin, meyve başına tohum sayısının en düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 32 watermelon genotypes which has been high potantial for snack that was selected from the genetic resources of Cukurova University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture were investigated for fruit and seed quality. In study, total yield of fruit, average fruit weight, average fruit length, average fruit width, average fruit rind thickness, the amount of total soluble solids (TSSC), total seed yield, seed bigness, seed ground color, number of seeds per fruit, seed weight per fruit, number of seeds in a one gram, seed width, seed length, seed thickness, protein content of seed, crackle ease of seed and taste test of seeds were examined. As a result when fruit criteria scaned, the highest fruit yield was found from Kar 365 genotype. Most low-yielding genotypes happened Kar 40 genotype. When seed criteria analysed, the highest seed yield and the highest seed bigness were obtained from Kar 365 genotype. The genotypes of Kar 369 has the highest seed bigness and the highest of amount of total soluble solids had been identified to become lowest to number of seed per fruit.