Çerezlik kabak ve atıklarının kullanım alanları ve ekonomik etkisi: Nevşehir örneği
The usage areas and economic effect of pumpki̇n and wastes: Nevşehi̇r sample
- Tez No: 578243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Nevşehir'de çerezlik kabak üretimi, hem Nevşehir'e hem de Türkiye'ye kullanım alanlarının getirdiği faydaların yanında ekonomik olarak da fayda sağlamaktadır. 2019 yılında Nevşehir'e kabak çekirdeğinde coğrafi işaret resmi olarak verilmiş bulunmaktadır. Nevşehir için bu kadar önemli bir ürünün sosyo-ekonomik olarak Nevşehir'de daha önce incelenmemiş olması nedeniyle bu çalışmanın bundan sonrakilere ışık tutacağı ve yardımcı olacağı amaçlanmaktadır. Çalışma genel olarak; Çerezlik kabak hakkında kavramsal çerçeveden, Türkiye'de ve Nevşehir'de olan çerezlik kabak potansiyeli, kullanım alanları ve sosyo-ekonomik katkısından, bunun anketlerle incelenerek bulguların elde edildiği materyal ve metot kısmından ve son olarak sonuç bölümünden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cookie pumpkin production in Nevşehir provides economic benefits as well as the benefits of usage areas for both our province and our country. In 2019, the geographical indication of pumpkin seeds has been officially given to Nevşehir. Such an important product for Nevşehir has not been examined before in Nevşehir as socio-economically and the aim is to hope that this study will shed light on and help the next ones. In general, the study; The concept of cookie pumpkin consists of the conceptual framework, the potential of cookie pumpkin in Türkiye and province, its usage and economic contribution, the material and method part of which the findings are obtained through surveys, and finally the conclusion section.