Altınbaş grubu kavunlarda turuncu meyve etli saf hatların karakterizasyonu ve beta karoten içeriklerinin tespiti
Characterization of oranged flesh pure lines and determination of beta carotene contents in altınbaş group melons
- Tez No: 307731
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sunulan bu tez çalışmasının amacı, ülkemizde açık tarlada en fazla yetiştiriciliği yapılan, meyve dış görüntüsü olarak en fazla tercih edilen Cucumis melo var. inodorus alt türüne ait Kırkağaç kavunlarının dihaplodizasyon yöntemiyle geliştirilmiş saf hatlarından turuncu meyve et rengine sahip 30 adet saf hattın ve 1 adet (negatif kontrolün) kontrolün modifiye edilmiş UPOV deskriptörüne göre 63 özellik bakımından morfolojik karakterizasyonunun yapılması ve geliştirilen saf hatların ß-karoten içeriklerinin tespit edilmesidir. Bu çalışmada, Çukurova Üniversitesi ile Antalya Tarım A.Ş. arasında yürütülen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 00655-STZ-2010/2 SANTEZ projesinden elde edilen turuncu meyve etine sahip dihaploid kavun saf hatları kullanılmıştır. Kantitatif karakterlerde ölçümler yapılarak bitkilerde hipokotil uzunluğu, kotiledon uzunluğu, kotiledon genişliği, ana gövde boğum sayısı, boğum arası uzunluğu, yaprak uzunluğu, yaprak genişliği, yaprak sapı uzunluğu ve olgun meyvelerde; meyve ağırlığı, meyve çapı, meyve yüksekliği, çekirdek evi çapı, çekirdek evi yüksekliği, meyve eti kalınlığı, suda çözünebilir kuru madde miktarı ve ß-karoten içeriği ölçülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre 30 adet saf hat ve 1 adet kontrol değişik özellikler bakımından çeşitli düzeylerde birbirinden farklı bulunmuştur. ß-karoten içeriği açısından çalışmada kullanılan hatlardan en zengin 10-45-3, 10-5-5, 9-61 ve 9-13 hatları olmuştur.
Özet (Çeviri)
The objectives of this presented study were; the characterization of 30 oranged flesh melon pure lines and 1 control (negative control) Kirkagac melon belonging to Cucumis melo var. inodorus which is the most grown and fruit external appearances are the most preferred melon in Turkey?s open field according to modified UPOV descriptors for 63 characters and determination of ß-carotene content of the pure lines. In this study, oranged flesh dihaploid melon pure lines obtained from 00655-STZ-2010/2 SANTEZ Project, supported by Ministry of Science, Industry and Technology and carried out between Çukurova University and Antalya Tarım Inc., were used. Some quantitative characters as plants hypocotyl length, cotyledon length, cotyledon width, number of nodes on main stem, length of inter nodes, leaf blade length, leaf blade width, petiole length and on matured fruits; fruit weight, fruit diameter, fruit lenght, diameter of seed cavity, lenght of seed cavity, thickness of flesh, total soluble solids and ß-carotene content were also measured on the plants. According to research results, 30 pure lines and 1 control showed different level of variation from each other. The highest ß-carotene content was obtained from 10-45-3, 10-5-5, 9-61 and 9-13 lines.