Kanser tanısı alan kadınlarda Watson'ın insan bakım kuramına temellendirilmiş danışmanlığın fertilite endişesi üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of Watson's human caring theory-based counseling on reproductive concerns in women diagnosed with cancer: A randomized controlled trial
- Tez No: 926673
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA KAVLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: Kanser tanısı alan kadınların yaşam kalitesini etkileyen önemli sorunlardan biri olan fertilite endişesi, geleceğe dair kaygılarla birleşerek hem psikolojik hem de sosyal boyutlarıyla ele alınması gereken kritik bir sorun haline gelmektedir. Araştırmanın metodolojik amacı, Kanser Tanısı Alan Kadınlarda Fertilite Endişesi Ölçeği'nin Türkçe uyarlamasının geçerlilik ve güvenirliğini belirlemektir. Deneysel amacı ise, Watson'ın İnsan Bakım Kuramına temellendirilmiş danışmanlığın kanser tanısı alan kadınlarda fertilite endişesi üzerindeki etkisini ve hasta menuniyetini incelemektir. Yöntem: Araştırma, metodolojik ve deneysel olmak üzere iki aşamalı bir tasarımla planlanmıştır. Kanser Tanısı Alan Kadınlarda Fertilite Endişesi Ölçeği'nin geçerlik ve güvenirlik çalışması metodolojik bir araştırma olarak 301 kadın ile gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada ise, 25 girişim ve 25 kontrol olmak üzere 50 kanser tanısı almış kadın ile ön test son test tasarımda tek kör randomize kontrollü deneysel araştırma olarak yürütülmüştür. Girişim grubuna Watson'ın İnsan Bakım Kuramına temellendirilmiş danışmanlık; kontrol grubuna ise standart danışmanlık uygulanmıştır. Veriler tanıtıcı bilgi formu, Kanser Tanısı Alan Kadınlarda Fertilite Endişesi Ölçeği ve Watson İyileştirme Süreçlerine Göre Hasta Memnuniyeti Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmanın birinci aşamasında elde edile bulgular doğrultusunda; Kanser Tanısı Alan Kadınlarda Fertilite Endişesi Ölçeği'nin dört alt boyuttan oluşan 18 maddelik bir ölçüm aracı olarak bulunmuştur. Ölçeğin Cronbach Alpha değeri 0.88, alt boyutlar ise 0.75-0.90 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Reproductive concerns, one of the significant issues affecting the quality of life in women diagnosed with cancer, merge with future worries and become a critical problem that needs to be addressed from both psychological and social dimensions. The methodological aim of this study is to determine the validity and reliability of the Turkish version of the Reproductive Concerns After Cancer Scale. The experimental aim is to examine the effect of counseling based on Watson's Theory of Human Caring on reproductive concerns and patient satisfactionin women diagnosed with cancer. Method: The study was designed in two stages: methodological and experimental. The validity and reliability study of the Reproductive Concerns After Cancer Scale was conducted as a methodological study with 301 women. In the second stage, the experimental study was conducted as a single-blind, randomized controlled trial with a pretest posttest design involving 50 women diagnosed with cancer (25 in the intervention group and 25 in the control group). The intervention group received counseling based on Watson's Theory of Human Caring, while the control group received standard counseling. Data were collected using a descriptive information form, the Reproductive Concerns After Cancer Scale, and the Patient Satisfaction Evaluation Form Based on Watson's Processes of Healing. Results: In the first phase of the study, the Reproductive Concerns After Cancer Scale was found to be a valid and reliable 18-item scale with four sub-dimensions. The Cronbach's Alpha coefficient for the overall scale was 0.88, while the sub-dimension coefficients ranged from 0.75 to 0.90.