Gıda atıklarından teknolojik işlemler ile alternatif yem hammaddesi geri kazanımı ve hayvan beslemede kullanım olanakları
Alternative feed raw materials recycling and in animal nutrition use opportunities with technological systems from food waste
- Tez No: 307747
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN RÜŞTÜ KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Mevcut tez, ülkemizde özellikle Çukurova Bölgesi'nde meyve suyu üretimi sonrası çok fazla miktarda açığa çıkan narenciye (portakal, limon, greyfurt) posalarının kurutulması amacıyla atık ısıdan yararlanarak ekonomik kurutma teknolojileri vasıtasıyla ülkemiz hayvancılığına kaliteli yem kaynağı olarak kazandırılması ve elde edilecek kuru posaların yem değerlerinin saptanması amaclanmıştır. Kireç ocağındaki atıl ısı farklı kurutma modüllerinden oluşan toplam kurutma sistemine oluşturulmuş ve bu sistem yardımıyla efektif kurutma yapılabileceği saptanmıştır. Çalışma sonunda elde edilen bulgular; yaklaşık %85 nem içeriğine sahip posaların mekanik ön susuzlaştırma sonucu nem içeriklerinin %75-77'e düştüğü, bunu takiben direk ısı uygulamasının yapıldığı vibro akışkan yatak, döner tambur kurutucuda 1 saatlik bekletme sonrası nem düzeyi %35-37'e, 2 saatlik bekletme sonrası %13-25'e, üç saatlik bekletme sonrasında ise %8-10'a düştüğü, atık ısı yardımıyla kurutulan narenciye posalarının kimyasal ve fiziksel özellikleri itibarıyla endüstriyel bir yem maddesi haline dönüştürülebileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to develop an effective drying up technologies by using scruber heat source for drying up citrus (orange, lemon, grepfurt) pulps and evaluate feding value of dried citrus pulps. For this purpose scruber heat source of a calcit production plant was equiped a drying up system which by provided an effective dried pulp production. The results obtained at the end of the experiment showed that water contents of pulps were reduced from 85% to 77-75% after mechanical pressing, then the pulp transfered to the vibro-fluidizer fluid bed dryer then rotary drum dryer. Following passing through the vibro-fluidizer fluid bed dryer, after 1, 2 and 3 hours processing in the rotary drum dryer water content of the pulp reduced to 35-37%, 13-25% and 8-10%, respectively. After the evaluation of physical and chemical charecteristics of the dried pulp, it was seen that citrus pulp could be re-cycled as an industrial feed in animal nutrition by drying with scrubber heat source known to be a source of emission.