Metal fosfin komplekslerinin a549 ve k562 hücre hatlarındaki sitotoksisitelerinin ve bazı antioksidan enzim aktivitelerine etkilerinin incelenmesi
Examine of metal phosphine complexes cytotoxicities and effects of some antioxidant enzyme activities of a549 and k562 cell line
  1. Tez No: 307753
  2. Yazar: BURCU SAYGIDEĞER DEMİİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SERİNDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada bazı metal fosfin bileşiklerinin, {[(PdCl2(CH2OH)2PCH2)2NCH3] (K1), [RuCl2(((CH2OH)2PCH2)2NCH3))2] (K2), [AuCl2 (CH2OH)2PCH2)2NCH3] (K3), [PtCl2(Ph2PCH2)2NCH3)(timin)2] (K4), [PtCl2(Ph2PCH2)2NCH3)(urasil)2] (K5), [PtCl2(Ph2PCH2)2NCH3)(teofilin)2] (K6)} K562 ve A549 hücreleri üzerine sitotoksik etkisinin MTT testi ile araştırılması ve bu hücrelerin tiyoredoksin redüktaz (TrxR1), Glutatyon peroksidaz (GPx) ve katalaz (Cat) enzimlerine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu enzimlerin organometalik bileşiklerle kanser hücre hatlarındaki inhibisyonu son zamanların antikanser ilaç araştırmalarının ilk basamağını oluşturmaktadır.Çalışmada kullanılan metal komplekslerinin bir kısmının A549 ve K562 hücreleri üzerinde sitotoksik açıdan etkin olduğu, bir kısmının ise yüksek konsantrasyonlarda sitotoksik etki gösterdiği ve komplekslerin birçoğunun TrxR1, GPx, Cat enzimlerini büyük ölçüde inhibe ettiği ortaya konmuştur
Özet (Çeviri)
Phosphine metal complexes are recently evaluated in the field of cancer therapy. In this research, the cytotoxic effects of some metal phosphines {[(PdCl2(CH2OH)2PCH2)2NCH3] (K1), [RuCl2(((CH2OH)2PCH2)2NCH3))2] (K2), [AuCl2 ((CH2OH)2PCH2)2NCH3] (K3), [PtCl2(Ph2PCH2)2NCH3)(timin)2] (K4), [PtCl2(Ph2PCH2)2NCH3)(urasil)2] (K5), [PtCl2(Ph2PCH2)2NCH3)(teofilin)2] (K6)} on K562 and A549 cells were investigated with MTT test. The effects of these complexes to the thioredoxin reductase (TrxR), Glutathione peroxidase (GPx) and Catalase (Cat) enzymes were also evaluated. The inhibition of these enzymes with organometalic compounds in the cell lines are most recently analyzed in the first step of cancer drug discovery.Results of this research showed that some of the complexes had effective cytotoxicity on A549 and K562 cell lines, some of these had cytotoxic effects with high concentration and most of these complexes inhibited TrxR, GPx and Cat enzymes.