Doğu Akdeniz(Türkiye) sahillerinden yakalanan has kefal(Mugil cephalus linnaeus, 1758)'lerde karşılaşılan myxobolus ichkeulensis, bahri ve marquez, 1996'(Myxosporea)'in biyolojisi üzerine çalışmalar
A biological study on myxobolus ichkeulensis (Bahri and marquez, 1996, myxosporea) at grey mullet's (Mugil cephalus linnaeus, 1758) that were caught at east mediterranean coastline of Turkey
- Tez No: 307752
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CENGİZLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada Has Kefal (Mugil cephalus)'ler de enfestasyon oluşturan Myxobolus ichkeulensis'in bazı biyolojik özellikleri araştırılmıştır. Araştırmalar 3 farklı temel bölüm de gerçekleştirilmiştir. I. Bölümde; M.ichkeulensis'in has kefaller üzerindeki enfestasyon düzeyleri belirlenmiştir. II. Bölümde M.ichkeulensis ile enfeste olmuş kefal bireyleri farklı tuzluluk ve sıcaklık değerlerinin enfestasyon düzeyine olan etkisi araştırılmış; III. Bölümde ise ışık ve electron mikroskop çalışmaları yapılarak M.ichkeulensis'in yaşam evreleri belirlenmeye çalışılmıştır.I. Bölümde yapılan araştırmada incelenen 1200 balığın 109'unda (%9,08) M.ichkeulensis enfestasyonu bulunduğu, Temmuz-Eylül ayları arasında enfestasyon düzeyinin diğer aylara oranla en yüksek olduğu belirlenmitir.II. Bölümde ise 38 ppt tuzluluk ve 30oC'de M.ichkeulensis'in enfestasyon hızının en yüksek olduğu, 0ppt tuzlulukta ise kist sayılarının azalarak 30. Gün'de de tamamen yok olduğu belirlenmiştir.M.ichkeulensis'in gelişim evrelerinin incelendiği son bölümde ; konak hücreleri ile çevrelenmiş tek bir plasmodia içerisinde sporların geliştiği, spor gelişimi boyunca asenkronize polar kapsül gelişimi gösterdiği, ancak gelişim evrelerinin diğer Myxobolus türlerinde görülen evreleri izleyerek tamamlandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some biological specifications of Myxobolus ichkeulensis was investigated that infects Grey Mullets (Mugil cephalus.) The study was performed in three stages. In the first stage, the infection level of Myxobolus ichkeulensis on Grey Mullets was determined. In the second stage, the effects of different salinity and temperature values on infection infestation levels were evaluated at Grey Mullets that were infected by Myxobolus ichkeulensis and at the final stage the life phases of M.ichkeulensis was tried to determined by optic and electron microscopy.At the first stage, 109 of 1200 (9,08 %) fishes were found to be infected by M.ichkeulensis; the rate of infection was found to be higher at the July-September interval.At the second stage, although the infection rate of M.ichkeulensis was found to be highest at 38 ppt salinity and 30 oC temperature; at 0 ppt salinity, the number of cysts were decreased gradually and disappeared at the end of 30th day.At the final stage, in which development stages of M.ichkeulensis were evaluated, spores were developed in a single plasmodia which is surrounded by host cells, however, it was found that unsynchonized polar capsule development was occurred along spore development and the development stages were ended similar to other Myxobolus species.