Innovative reliability analysis of a heavy duty hydraulic driven machninery
Ağır hizmet tipi hidrolik tahrikli bir makinanın yenilikçi güvenilirlik analizi
- Tez No: 307774
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DR. DURMUŞ ALİ BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tez çalışmasında, Güvenilirlik Merkezli Bakım (RCM) ve Hata Türleri ve Etkileri Analizi (FMEA) metotları, hidrolik tahrikli enjeksiyon makinasının ekipmanlarının güvenilirliklerinin belirlenmesinde ve aynı zamanda risk seviyelerinin tanımlanmasında kullanılmıştır. Bu risk seviyelerini azaltmak için, RCM uygulamaları oluşturulmuş ve zaman periyodları belirlenmiştir. Ekipmanların ilgili FMEA bölümlerinde, belirlenen yüksek riskli hata türleri, görsel, fonksiyonel ve metalürjik inceleme yöntemleri ve makina mühendisliği yaklaşımıyla detaylandırılmış, hata giderme yöntemleri ve yenilikçi çözümler üretilmiştir. Çalışmanın sonunda, sağlanan verimlilik değerleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Reliability Centered Maintenance (RCM) approach and Failure Mode and Effect Analysis (FMEA) are used for hydraulic driven injection molding machine to evaluate the reliability of components as well as to identify the technical risk levels. In order to minimize these risk levels, RCM tasks and time periods of maintenance tasks are developed. Also, high risky failure modes are elaborated in the related FMEA sections of components to develop troubleshooting keys and innovative solutions by using visual, functional and metallurgical examination methods in terms of mechanical engineering approach. Achieved scores of productivity rates are discussed at the end of the study.