Diyarbakır ili Bismil ilçesi Güneydoğu'sunun petrol kaynak potansiyelinin jeolojik ve jeofizik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of oil resource potential of the south east of the Diyarbakır provience's Bismil district with geological and geophysical methods
  1. Tez No: 307773
  2. Yazar: VEYSEL EREN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HATİCE KARAKILÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada Diyarbakır ili Bismil ilçesinin güneydoğusunun petrol potansiyelini belirleyebilmek için toplam 457,5 km uzunluğunda olan 22 adet sismik hattan sismik veriler yorumlanmıştır. Bu veriler sismik stratigrafik yöntem kullanılarak değerlendirilmiştir. Tespit edilen özel lokasyonlarda kuyu logları alınarak yakın kuyu korelasyonları ve kuyu-sismik tabaka korelasyonları yapılmıştır. Bunun sonucunda, çalışma alanının jeolojisi, yapısal unsurları ve aktif fayları ortaya çıkarılmıştır. Çalışma alanında petrol potansiyelinin var oluşunu gösteren en büyük yapısal özellik, Bedinan Formasyonu'nun faylı bir kapan sistemine sahip olması, çok iyi taneli/çok iyi intergranular (taneler arası) poroziteli ve yüksek permeabiliteye sahip olmasıdır. Bundan dolayı, Bedinan Formasyonu'nun rezarvuar (hazne kayaç) özelliği taşıdığı sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada kullanılan tekniklere göre bölgede açılacak olan yeni kuyuların daha verimli olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, seismic data interpreted from the 22 seismic lines with a total 457,5 kilometers in length in order to determine the oil (petroleum) potential of South eastern of Bismil district of the Diyarbakır Province. These data were evaluated using the method of seismic stratigraphic. Correlations with offset wells and correlations of seismic/well/bedding were made getting well logs on the determined specific locations. As a result, the geology of the study area, structural elements and active faults were found. The most important structural feature that there is existence of petroleum potential on the study area are Bedinan Formation has a faulted trap system, very well grained/very well intergranular porosity and high permeability. Therefore, concluded that Bedinan Formation carries reservoir feature (resevoir rock). According to the techniques used in this study, a new wells that will be considered to be more efficient.