Ana-babaların empatik eğilim düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
  1. Tez No: 30778
  2. Yazar: AYDOĞAN AYKUT CEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ACAR (VOLTAN)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin ana-babalarının empatik eğilim düzeyleri ile ana-babaların çeşitli nitelik lerinin ilgisi incelenmiştir. Araştırmaya, 1991-1992 öğretim yılında Ankara îli Ahmet Yesevi Lisesi Orta Kısmına devam eden 192 öğrencinin ana-ba- baları olmak üzere toplam 384 ana-baba katılmıştır. Araştır mada, ana-babaların empatik eğilimlerini saptamak için Empa tik Eğilim ölçeği (Dökmen, 1988), ana-babaların nitelikleri hakkında bilgi toplamak için de Kişisel Bilgi Formu kulla nılmıştır. Verilerin analizinde Tek Yönlü Varyans Analizi uygulanmıştır. F değeri anlamlı olduğu zaman Scheffe testi ile kontrol edilmiştir. Alt grubu iki olan niteliklere iliş kin ise, bağımsız gruplar için kullanılan t testi uygulan mıştır. Anlamlılık düzeyi.05 olarak alınmıştır. Araştırma dan elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir : A. Her değişken için, anneler kendi içlerinde babalar kendi içlerinde birbiriyle karşılaştırıldığı zaman; 1. Evlenmeden önceki ailelerinin sosyo-ekonomik düzeyi yüksek olan annelerin/babaların, düşük olanlara; kendi ana- babalarının birbiriyle ilişkileri iyi olan annelerin/babala rın, kötü olanlara; kendi annelerinin tutumu, kendi babala rının tutumu demokratik olan annelerin/babaların, ilgisiz ya da otoriter olanlara; sağlık durumundan memnun olan annele rin/babaların, memnun olmayanlara; aile gelirlerini yeterli bulan annelerin/babaların, yeterli bulmayanlara; kendilerini çok sakin/sakin hisseden annelerin/babaların, çok öfkeli/öf- ıkeli hissedenlere? çevresiyle ilişkilerinde kendisini güven li ve rahat hissedebilen annelerin/babaların, hissedemeyen- lere; bir ilişkiyi başlatma ve sürdürme gibi sosyal beceri leri yeterli olan annelerin/babaların, yetersiz olanlara gö re empatik eğilim düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. 2, Yaşamının çoğunu büyük yerleşim yerlerinde geçiren babaların empatik eğilim düzeyleri, küçük yerleşim yerlerin de geçiren babalara göre daha yüksek bulunmuştur. Anneler a- rasmda ise yaşamının çoğunu geçirdiği yerleşim yeri açısın dan empatik eğilim düzeyi farklılığı anlamlı bulunmamıştır. 3. Doğuş sırası açısından, anneler arasında ve babalar arasında empatik eğilim düzeyi farkı anlamlı bulunmamıştır. B. Araştırmada ele alınan bütün niteliklerin alt grupla rının herbirinde yer alan anneler ile babalar cinsiyet açı sından birbiriyle karşılaştırıldığı zaman; 1. Annelerin empatik eğilim düzeyi babaların empatik e- ğilim düzeyinden daha yüksek bulunmuştur. 2. Ortaokul mezunu olan, yaşamının çoğunu köyde geçi ren evlenmeden önceki aileleri alt sosyo-ekonomik düzey olan kendi ana-babalarının birbiriyle ilişkileri kötü olan, kendi babalarının tutumu demokratik olan, doğuş sırasına göre so nuncu olan, sağlık durumundan memnun olan ve memnun olmayan olmayan, kendisini çok öfkeli ve öfkeli hisseden, çevresiyle ilişkilerinde kendisini güvenli ve rahat hissetmeyen, bir i- lişkiyi başlatma ve sürdürme sosyal becerileri yeterli olma yan anneler ile babalar arasında, babaların empatik eğilim düzeyleri annelere göre daha da düşük bulunmuştur. ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it is invastigated whether there are ef fects of the various qualities of the parents on the empat- hic tendency levels of the secondary school students^parents The sample of this research consists of the parents of 192 student who are attending to The Middle School of Ankara Ahmet Yesevi High School in 1991-1992 academic year. Thus, 384 parents have been participated in the research. The Em- pathic Tendency Scale (Dökmen, 1988), The Questionnarie of Personal Information were utilized to obtain the data. ANO- VA has been applied to determine whether there is a diffe rence between the sub-groups. To determine the source of the difference, Scheffe test was utilized. When there were two groups,“t”test for independent groups was employed. The le vel of significance is.05. The results of this research can be summarized as follows : A. Findings concerning the independent variables of the mothers and the fathers; 1. The empathic tendency levels of the mothers/the fat hers whose first family before being married were from high socio economic level, than that who were low socio-economic level; that whose parents had good relations with each ot her, than that whose parents had bad relations; that whose mothers were democratic, that whose fathers were demokrat ic, than whose mothers or fathers were unconcerned or authorita rian; that who are generally glad of their health conditi ons, than that who are not; that who feel sufficient about family incomes, than that who are not; that who generally Xllfeel very calm/calm, than that who generally feel very an- gery/angery; that who feel confident and comfortable in re gard with the environment, than that who do not; that who feel their social skills are sufficient for starting and continueing communication, than that who do not, were higher. 2. The empathic tendency levels of the fathers who live mostly in big and small cities-towns have been found to be higher than that of the fathers who live mostly in villages. On the contrary, the empathic tendency level of the mothers is not different significantly. 3. No significant difference has been found among the empathic tendency level of the mothers and that of fathers who have first, medium and last birth order. B. Findings concerning of the independent variables ab out the mothers and the fathers who are being in 6ub-gronps according to the sex; 1. The empathic tendency levels of the mothers are hig her than that of the fathers. 2. The empathic tendency levels of the fathers who gra duated from the secondary schools, who live mostly in villa ges, who perceive their own family as lower S.E.S. before being married, that who have bad relations between their own parents, who perceive their own fathers as democratic, who have last birth order, who are glad of their health conditi- tions and that who are not, who feel very angery-angery, who can not feel confidently and comfortable in regard of their environment, who feel their social skills are not sufficient to start and to continue communication, are also lower than the mothers IV