Resimde eleştiri
- Tez No: 30777
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ZAHİT BÜYÜKİŞLEYEN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Eleştiri, bir kuram olmasının yanında, bir tavır olarak sanat ürününde kullanılabilmektedir. Plastik Sanatlar alanında geliştirilmeye başlandığında belirli kalıpların, belirli formüllerin ve öğretilerin içinde donup kalmaktan öte bir“gerçekten”yola çıkılarak çözümlenebilmektedir. Gerçeklik, genel anlamda insan bilincinden bağımsız olarak var olanların tümünü birden dile getirmektedir. Birinci Dünya Savaşı sonuna kadar olan dönemde üretilen çoğu eserde görülen“karşı olma”özelliği ya da tavrı, yeni bir gerçeklik anlayışının oluşumuna kaynaklık etmiştir. Bu oluşumun yeni adı:“Eleştirel Gerçeklik”tir. 1920'li yıllardan itibaren Avrupa'da bu türden bir çok eser üretilmiştir. Bu türden çalışmaların bir diğer adı ise: Yaşamla birleşmeyen koşullan, kendi özgünlüğü içinde bir araya getirme çabası olan“Grotesk”tir. Eleştirel gerçekliğin ortaya konuluş yollan da farklıdır. Birinci grupta ahlaksal değerleri eleştiren, ikinci grupta ise daha çok fantaziye dayanan çözümlemedir. Ahlaksal ortamı eleştirenlerde hiddet ve karşı olma tavn varken, ikinci gruptaki sanatçılarda daha çok korku ve dehşet anlatılmıştır. Bur başka yönüyle de her iki anlayış bir arada kullanılmıştır. Eleştirel gerçek, temelini grotesk oluşumla birlikte, insanlan kalıplaşmış düşüncelerden kurtaran, ona umut veren ve kaynağını yine toplumdan alan bir yaklaşım olarak da değerlendirilebilir. Resimde eleştiri, gelişimi içinde çok sayıda sanatçı tarafından kullanılmışnr. 19. yüzyılın ilk yansından itibaren Goya, Honore Daumier. 20. yüzyılın başlarından itibaren Almanya'nın Berlin kentinde açılan ilk DADA man (1921) ile birlikte Otto Dıx, George Grosz, John Heartfield, Max Ernst ve Picasso bu alanda önemli çalışmalar üretmişlerdir. İkinci Dünya Savaşı sonlarından itibaren gelişen teknolojiye koşut ortya çıkan“Video Sanat”sanatçılara yepyeni ufuklar açmıştır. Nam June Paik, Joan Jones,Frank Gillette, Chip Lord, Doug Mchels, Cortis Schaier, Red Grooms, Bruce Nauman Video Sanat alanında önemli çalışmalar üreten sanatçılardandırlar. Bunun yanında, Josef Beuys, Jean Tinguely ve Christo farklı hepining ve pakeüemeleriyle çalışmalar farklı boyutlar kazandırmışlardır. Türkiye'de ise 1950'li yıllardan itibaren“Toplumcu Gerçekçilik”eğilimiyle İbrahim Balaban, Neşet Günal, Altan Gürman ve Cihat Burak eleştirel anlamda resimler üreten önemli sanatçılardandır. Video ve televizyon tekniği, kazandırdığı yeni olanaklar sayesinde uygulamalarımda temel malzeme olarak kullanılmıştır. 1990 yılından itibaren uygulanan çalışmalarda video kamera belgeleme amacıyla kullanılmıştır.“Kimliksiz Görüntüler”başlığı altında gerçekleştirilen ve bu raporun içeriğini oluşturan düzenlemelerde ise video-kamera doğrudan (biçimsel olarak) kullanılmıştır.“Kimliksiz Görüntüler”ana başlığında toplanan düzenlemeler ise, Kutsal Mekan, Önemli Adam, Kültürel Birikinti, îzlen-ce, Görsel Kirlilik ve Akılsız Başlar alt başlığı altında gerçeMeştirilmiştir. Herbir düzenlemenin süresi 120 dakika olarak belirlenmiştir. Ayrıca amaca uygun gerçekleştirilen ses düzenlemesi ile“işitsel”bir boyut kazandırılmıştır. Görsel ve işitsel özelliğinin yanında“mekan”da düzenlemelerin içeriğini geliştirici bir unsur olarak gözönünde tutulmuştur. Tüm çalışmaların eleştirel boyutu genelde“insan-iletişim”üzerine kuruluyken, kendi içlerinde daha farklı boyutlar da kazanmışlardır. Örneğin,“Önemli Adam”adlı düzenleme insan-iletişim boyutunun yanısıra“dışavurumcu”özelliği ile,“Kutsal Mekan”, alaycı/anlatımcı yanı ile,“Kültürel Birikinti”simgeci yanı ile değerlendirilmiştir. Ancak, uygulamaların kendi içlerindeki bu farklılıkların hepsi bir arada düşünüldüğünde“Resimde Eleştiri”konusunda ortak temayı ortaya çıkardıkları da söylenebilir. 11
Özet (Çeviri)
SUMMARY In addition to its being a theory, criticism can be used as an attitude for an art work. When it is started to be developed for the plastic arts, it can be analysed by starting with a“real”without being hindered by certain models, formulas and doctrines. Reality, in general, is comparised of all things, independent from human conscious. The feature or attitude of“being against”seen in most of the works which were preduced in the era until the end of second world war have caused a new understanding of reality to be born. The new name of this formation is“critical reality”. From 1920s a lot of work this kind were produced in Europe. Another name of such kind of works:“Grotesk”, the effort of collecting the conditions together which do not combine with life, in their original characteristics. Putting forth ways of critical is also diverse. In first group it is the analysis which criticize moral values, in second group the analysis mainly depending on fancy. Although those who criticize the moral medium have the behaviours of being angry and being against, the artists in second group showed fear and horror in their works. Both two understandings have been used together due to their another sides. Critical Reality, having a basis together with grotesk formation, may be considered as an approach which save people from rigid thoughts and give them hope and take its power from society itself. Criticism have been used in painting by a lot of artists throughout its development From first half of 19. Century Goya, Honore Daumier and from begining of 20. Century Otto Dix, George Grosz, Jhon Heartfield, Max Ernst and Picasso produced important works in this field, with DADA fair (1921) opened in Berlin, Germany. From the end of second World War“Video Art”emerging in parallel with developing technology opened new horizons for artists. Nam June Paik, Joan Jones, iiiFrank Gilette, Chip Lord, Doug Michels, Cords Schaier, Red Grooms, Bruce Nauman are the artists who made important works in video art. Besides, Joseph Beuys, Jean Tinquely and Christo contributed new dimensions with their and packaging works. In Turkey from 1950, İbrahim Balaban, Neşet Günal, Altan Gürman and Cihat Burak are important artists who produce paintings in critical manner with the tendency of collectivist realism. The technique of video and television, with the assistance of their opportunities, have been used as a fundemental material in my applications. In the works applied from 1990 video camera was used for documentation purposes. With the fact that a series of application performed under the name of“images without identity”have formed free spaces in their own insides, video have been used (as formal) directly. Arrangements which are independent in their own insides were realized under the name of the followings: Holy Place, Important man, Cultural Accumulation, Observation, Visual Pollution and Foolish Heads. Duration of each arrangement is determined as 120 minutes. With the voice arrangement realized as to purpose, an“auditory”dimension was contributed. In addition to audio and visual features, arrangements in the place was considered as a content developing element As Critical dimension of all works was generally based on“man- communication”, they gained different dimensions in their own insides. iv