A Comparative study on conventional and sustainable construction with special reference to Toki buildings
Konvansiyonel ve südürülebilir yapı metodlarının Toki binaları referans alınarak değerlendirilmesi üzerine bir çalışma
- Tez No: 307789
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KOŞANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yapı sektörünün sürdürülebilirlikle olan ilişkisini detaylı olarak anlamak için geleneksel yapı teknikleri ve malzemeleri literatür taraması ile araştırılmış ve kapsamlı olarak tartışılmıstır. Çevresel problemler belirtilmiş ,alternatif enerji kaynaklarına duyulan ihtiyacın nedenleri detaylarıyla anlatılmıştır. Yapı endüstirisinin sürdürülebilirlik potansiyelinin anlaşılabilmesi bakımından Türkiye?de kullanılan temel yapı teknikleride incelenmiştir. TOKI nin Türkiyede yapı sektörünün en önemli finansörü ve destekleyicisi olması dolayısı ile iki farklı TOKI binası, tez kapsamında kullanılmak üzere örnek olarak seçilmistir. İklim koşullarının sürdürülebilirlik potensiyeli üzerindeki etkisi göze alındığında, iki farklı iklim bölgesi bu çalışmanın analitik kısmında kullanılmak üzere belirlenmiştir. Tezin son bölümü için ,dikkatle secilen örneklemler, oryantasyon, duvar ve çatı bileşenleri, pencere boyları ve su tüketimi gibi sürdürülebilirlik potansiyelleri bakımından, ?green building studio? programı kullanılarak analiz edilmiştir. Binaların karbon emisyonlarıda yine ?green building studio? programi kullanılarak en iyi sonucu elde edebilmek üzere analiz edilmiştir. Belirtilmelidir ki bu çalışma kapsamında değerlendirilen tüm parametreler, sürdürülebilirlik potansiyeline doğrudan etki etmektedir. Bu parametreler tek tek açıklanmış ve elde edilen neticeler sonucunda yapı endüstirisine gerekli görülen tavsiyelerde bulunulmuştur. Bu parametrelerden oluşan çesitli kombinasyonları ayrica karşılaştırılmış ve seçilmiş olan binalar için oluşturulabilecek en yüksek sürdürülebilirlik potansiyeli detayları ile açıklanmıştır.Bu tez kapsamında sunulmuş olan önerilerin Türk inşaat sektörünün gelişimi için önemli olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, conventional and sustainable construction methods and materials are investigated and discussed in detail to gain insight of the relations between the effects of construction industry and sustainability through literature review. The environmental issues are addressed and introduced in order to explain and enhance understanding the need for alternative energy resources. The common methods of construction in Turkey are also investigated in order to comprehend the sustainability potential of the industry. Considering that the TOKI is one of the most important financers and promoters of the construction industry, two TOKI buildings were selected carefully to be used as a representative building type in the thesis. Since the weather conditions would also make a significant effect on the sustainability potential, two extreme locations were also determined and used in the analytical study. In order to understand the climate conditions, selected weather regions are also investigated and explained. Carefully selected Cases are analyzed in terms of sustainability potentials such as orientation, wall and roof assemblies, window sizes, water consumption and carbon emissions with the ?green building studio?. All the parameters have significant effects on the sustainability potential and that the effect of each parameter is explained and necessary suggestions are made to the construction industry. Different combinations of these parameters are also compared and results are explained in detail to obtain further understanding of sustainability potential of selected buildings. It must be noted that the suggestions provided in this thesis are potentially important for the construction industry in Turkey.