Determination of platelet activation and antibody binding capacities of platelet surface receptors in patients with menstrual cycle and malnutrition based iron deficiency anemia
Menstrual döngü ve malnütrisyona bağlı demir eksikliği anemisi hastalarında trombositaktivasyonlarının ve trombosit yüzey belirteçlerinin antijen bağlama kapasitelerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 307788
  2. Yazar: ÖZGÜR ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEREN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Hematoloji, Biology, Hematology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Demir eksikliği anemisi, vücuttaki demir oranı belirli bir eşik değerin altına düştüğünde ve buna bağlı olarak hemoglobin sentezinin sekteye uğradığı durumlarda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Her ne kadar demir eksikliği anemisinin sebepleri arasında kronik gastrointestinal kanamalara yol açan rahatsızlıklar gibi etmenler gösterilse de, demir eksikliği anemisinde en yüksek prevalans, gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlarda malnütrisyona ve ağır menstrual döngüye bağlı olarak görülmektedir. Son yıllarda demir eksikliği anemisinin trombosit sayıları ve aktivasyonları üzerindeki etkilerinin araştırılması amacıyla çeşitli çalışmalar yapılmış olsa da halen demir eksikliği anemisinin temel haldeki trombositlerin üzerinde bir etkisi olup olmadığı hakkında çelişkili raporlar bulunmaktadır. Bu çalışmada 35 yeni teşhis DEA (16-50 yaş) hastası ve 18 DEA bulunmayan aynı yaş grubundan sağlıklı kadınlarda trombosit aktivasyonları ve trombosit yüzey moleküllerinin antijen bağlama kapasiteleri (ABK) akan hücre ölçer metodu kullanılarak ölçülmüştür. Sonuç olarak DEA hastalarının trombositlerinde aktivasyon görülmesine rağmen, CD41/CD61 kompleksinin antijen bağlama kapasitesinde düşüş gözlenmiştir. Ayrıca aktivasyona rağmen, DEA hastalarının trombositlerinde aktivasyon belirteçlerinin ABKlerinde değişiklik gözlenmemiştir. Bu da bize DEAnin CD41/CD61 kompleksinde ve trombosit aktivasyon moleküllerinde konformasyonlara neden olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
IDA occurs when serum iron concentration decreases under a certain threshold and hemoglobin production is disrupted. Although there are several reasons for IDA to occur such as blood loss by disorders that cause chronic gastrointestinal bleedings, IDA has a high prevalence in women in developing countries due to heavy menstrual cycle and deficiency in iron uptake. In recent years, there are a few studies trying to determine the effects of IDA on platelets but there are conflicting reports whether IDA can affect the activation of resting platelets or not. In our study, platelet activations and ABCs of platelet surface receptors were examined with flow cytometry to determine the effects of IDA on platelet functions. 35 women patients with newly diagnosed IDA (16-50 years old) and 18 healthy women without IDA in same age group were included into study. We have found out that despite the increase in activated platelet population, ABC of CD41/CD61 fibrinogen binding complex was decreased in IDA patients. Also ABC of platelet activation markers was not changed in IDA patients in spite of platelet activation. This shows us that there may be conformational changes in fibrinogen binding to CD41/CD61 complex and surface activation molecules in IDA patients.