İç bölme duvar sistemlerinde malzeme ve yapım sisteminin iç ortam performansına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of the material and construction system on the indoor environment performance in interior partition wall systems
- Tez No: 864235
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ön üretimli temiz oda panel sistemleri, modüler yapı elemanları olarak temiz ortamların oluşturulması veya genişletilmesinde kullanılmaktadır. Bu sistemler, endüstriyel üretim, sağlık ve elektronik üretimi gibi birçok alanda tercih edilmekte ve esneklik, özelleştirilebilme, kolay montaj gibi avantajlar sunmaktadır. Ancak Türkçe literatürde yeterince incelenmedikleri gözlemlenmiştir. Bu nedenle bu araştırmada bina üretiminde ön üretimli temiz oda panel sistemlerinin incelenmesi ve uygulama örneği üzerinden farklı bölme sistemler ile kıyaslanarak sonuçların iç ortam performansına etkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu araştırmanın, yapı endüstrisindeki yenilikçi ve sürdürülebilir çözümleri keşfetmek, mevcut uygulamaları iyileştirmek, gelecekteki bina üretim projelerinde daha etkili ve verimli sistemleri teşvik etmek için önemli bir adım olması hedeflenmiştir. Çalışmanın kapsamı, bina üretiminde yapı sistemlerinin evrimini, özellikle ön üretimli temiz oda panel sistemlerini detaylıca ele alarak, bu sistemlerin bileşenlerini ve performansını farklı kriterler açısından değerlendirmektir. Geleneksel iç bölme sistemlerinden temiz oda panellerine kadar birçok yapı elemanını inceleyen araştırmanın uygulama bölümünde örnek vaka çalışması gerçekleştirilmiştir. Yöntem olarak, alan araştırması ve farklı iç bölme duvar sistemlerinin detaylı bir karşılaştırmalı analizi kullanılmıştır. Böylece belirli yapı elemanlarının performanslarını ve kullanılabilirliklerini değerlendirerek, farklı sistemler arasında karşılaştırmalar yapılmakta ve farklı seçenekler incelenmektedir. Bu analiz endüstriyel bir tesis örneği üzerinden yapılmıştır. 593 m2'lik bir endüstriyel tesis odası oluşturulması için farklı bölme sistemler seçilerek uygunlukları incelenmiştir. Çalışmanın bu aşamasında alana ait yapı elemanlarının metrajları çıkartılmış ve 6 farklı iç bölme duvar sistem kesiti seçilmiştir. Alanında uzman ve üretici konumunda olan firmalardan bu sistemlere ait fiyat teklifi alınarak maliyet, teknik özellik, üretim ve uygulama süreleri karşılaştırılmıştır. Çalışmanın hipotezi, ön üretimli temiz oda panel sistemlerinin, geleneksel yapı sistemlerine göre daha yüksek performans ve verimlilik sunduğunu öne sürmektedir. Nitekim araştırma neticesinde bu hipotez doğrulanmıştır. Ayrıca panel sistemlerinin sunduğu avantajlar, işçilikte verimlilik ve hızlı montaj gibi faktörlerle desteklenmiştir. Bu araştırma, yapı endüstrisinde yenilikçi çözümler arayanlara rehberlik etmek ve mevcut uygulamaları iyileştirmek için önemli bir kaynak olarak görülmektedir. Sektördeki profesyonellere, akademisyenlere ve karar vericilere bu yenilikçi teknolojilerin kullanımı konusunda rehberlik etmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Prefabricated clean room panel systems are modular building elements used to create clean room/dry room/cold room environments. These systems are used to create clean environments in many areas such as industrial production, health, laboratories, electronics production. Panels can generally be customized and specially designed in accordance with the requirements. They are easy to install and clean. It is possible to adapt to different sized areas through their modular structure. When the Turkish literature is examined, it is understood that prefabricated clean room panel systems, which have many advantages, have not been sufficiently examined. A search of the National Thesis Center database with the keyword“clean room”yielded 17 master's degree studies for the period 1996-2023. None of the studies belong to the field of architecture. In the search with the keyword“panel system”, 14 master's and 1 doctoral thesis studies belonging to the period 1990-2023 were identified. 11 master's studies were conducted in the field of architecture. In the research conducted with the keywords“prefabrication”and“panel”, 2 doctoral dissertations were found, one in the field of construction (2011) and the other in the field of earthquake engineering (2023). Both studies were conducted on reinforced concrete frame and concrete panel. As a result of the search, it was understood that this research topic is quite unique and will contribute to the subject that is felt to be lacking in the literature. This type of research is seen as an important step to discover innovative and sustainable solutions in the building industry, improve current practices, and promote more effective and efficient systems in future building production projects.Therefore, in this research, it is aimed to examine prefabricated clean room panel systems in building production and to reveal the effect of the results on indoor performance by comparing them with different partition systems through an application example. The scope of the study covers the evolution of building systems used in building production, in particular prefabricated clean room panel systems, their components, performance and application examples. From traditional interior partition systems to clean room panel systems, many building elements and their properties are examined in detail. In addition, case studies and recommendations based on the results obtained are presented. Accordingly, the research consists of 6 main chapters. The aim, scope, methodology and hypothesis of the research are presented in the introduction. In the second chapter, information about primitive, traditional, advanced traditional and industrialized construction systems used in building production is shared. In the third chapter, interior partition systems as a building element are included and explanations are presented under the subheadings of interior walls, raised floors and suspended ceilings. In the fourth section, the literature on clean room panel systems is presented and the history, components, materials and performance characteristics are shared. In the fifth section, application examples of the construction systems are presented and comparison findings are included. Finally, conclusions and recommendations are presented in the sixth chapter. The method of the study can be characterized as field research. As a matter of fact, there is a detailed examination and comparative analysis of building production and interior partition systems in a specific area, through a specific application example. Thus, by evaluating the performance and usability of specific building elements, comparisons are made between different systems and different options are examined. This study presents a detailed approach to understand the advantages and disadvantages of interior partition wall systems and in particular pre-fabricated clean room panel systems. The presence of an industrial facility was designed and proposals were received from 6 different building and material manufacturing companies. Firstly, 2D plans were modeled and the structural elements to be examined were defined in detail. Then, the quantities of the building elements of the area were taken. For these quantities over 6 different interior partition wall system sections, details about price, technical specifications, detailed production and assembly processes were obtained from specialized companies. In the next stage, the data obtained were compared with different criteria and the optimum building element was decided. The hypothesis of the study suggests that prefabricated clean room panel systems offer higher performance and efficiency than conventional building systems. As a matter of fact, this hypothesis was confirmed as a result of the research. In addition, the advantages offered by the panel systems were supported by factors such as labor efficiency and fast assembly. This research is seen as an important resource to guide those seeking innovative solutions in the building industry and to improve existing practices. It is intended to guide professionals, academics and decision makers in the industry on the use of these innovative technologies.