KOAH alevlenmesi olan hastalarda relapsın öngörülmesinde ekshale nitrik oksitin değerliliği
The role of exhaled nitric oxide in predicting re-visit of COPD exacerbated patients
  1. Tez No: 307816
  2. Yazar: DİLEK DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN GÖKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH); tam olarak geri dönüşümlü olmayan, hava akımı kısıtlanması ile karakterize bir hastalıktır. KOAH hastalarının; KOAH semptomlarında kötüleşme ile ilk başvurularından sonraki iki hafta içindeki acil servis ya da primer hekimlerine tekrar başvurmaktadır. Bu duruma relaps denilmektedir. Literatürde relapsın belirleyicileri, çelişkili ve kısıtlı sonuçlara sahiptir. KOAH hastalarında e-NO ölçümü ile ilgili çalışmalar, çelişkili sonuçlara sahip görünmektedir. Birçok çalışmada KOAH hastalarında yüksek e-NO düzeyleri bulunurken, bazı çalışmalarda kontrol grubuyla kıyaslandığında e-NO düzeyleri yüksek saptanmamıştır. Biz çalışmamızda; acil servise KOAH atakla başvuran hastalarda relapsın öngörülmesinde e-NO?in rolünü belirlemeyi amaçladık. Kesitsel, ileriye dönük olarak yürüttğümüz çalışmada, acil servise KOAH atakla başvuran hastaları değerlendirdik. Relaps olan 28, relaps olmayan 64 olmak üzere 92 hastanın verilerini karşılaştırdık. KOAH atakla acil servise başvuran hastalarda e-NO düzeyleri ile relaps arasında ilişki saptayamadık. Univariet analizde; başvuru esnasında ortalama solunum sayısı, geçen yıl içerisinde atak sayısı, evde oksijen ve nebul kullanımı, anormal akciğer X-Ray bulgusu olması ve taburculuk esnasında başlanan antibiyotik tedavisinin artmış relaps riski ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte multivariet analiz yapıldığında; başvuru esnasında solunum sayısının (OR:1.11; %95 CI: 1.09-1.21) ve taburculuk esnasında antibiyotik başlanmasının (OR:0.22 ;%95 CI:0.05-0.94) anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamız sonuçlarına göre; KOAH atakla acil servise başvuran hastalardaki e-NO değerleri ile relaps arasında ilişki bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is characterized by airflow limitation that is not fully reversible. Many COPD patients come back to ED or primary physicians for worsening of COPD symptoms within two weeks of their initial visit of ED. This situation is called relapse. The determinants of relapse in the literature have shown conflicting and sparse results. Studies on e-NO measurement in COPD patients have shown conflicting results. Several studies have demonstrated high level of e-NO in COPD patients while some others have not demonstrated high levels of e-NO compared to controls. The aim of the present study was to characterize ED use of patients with COPD and to determine the role of e-NO in predicting the relapse of COPD exacerbated patients in the ED. This is a prospective cohort study on patients with exacerbated COPD in an ED. Data of 28 revisit versus 64 no revisit, a total of 92 patients variables were compared. We didn?t find a relation between e-NO level and relapse in COPD exacerbated patients. Mean respiratory rate at presentation, home oxygen therapy, home nebulizator therapy, antibiotics prescribed upon discharge, abnormal chest x-ray and the number of ED visits in the previous year were associated with increased risk of revisit in univariate analysis. However, after multivariate analysis, Mean respiratory rate at presentation (OR: 1.11; 95% CI: 1.09-1.21) and antibiotics prescribed upon discharge (OR: 0.22; 95% CI: 0.05- 0.94) were stil significant. In our study, there was no relation between e-NO level and relapse in COPD exacerbated patients.