Alfalarla oluşturulan ve alfa yayımlanan nükleer reaksiyon tesir kesitlerinin ve uygulama alanlarının araştırılması
Searching the alpha induced and alpha emitted nuclear reaction cross sections and area of application
  1. Tez No: 307815
  2. Yazar: ASLI AZMAN GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN ÖNENGÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, alfa girişli ve alfa yayınlamalı reaksiyonların tesir kesiti hesaplamaları ve yayınlanma spektrumlarının hesaplamaları denge ve denge öncesi modeller kullanılarak yapılmıştır. Literatürdeki veriler ile deneysel hesaplamalar arasındaki uyumu gözlemlemek ve modellerin kendi aralarında karşılaştırmalarını yapmak amaçlanmış ve hesaplamalardaki başarısı ve kullanım kolaylığından dolayı, nükleer fizik araştırmacıları tarafından kabul görmüş ve yaygın olarak kullanılan ALICE/ASH, CEM95 ve PCROSS kodları kullanılmıştır. Ayrıca, önceden Tel ve ark. tarafından nötron giriş reaksiyonları için geliştirilen yarı deneysel (semi-empirical) tesir kesiti formülleri kullanılarak yayınlanma spektrumlarının hesaplamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, alpha induced and alpha emitted reactions cross section calculations and emition spectrum calculations have been made by using equilibrium and pre-equilibrium models. Searching the agreement between calculations and literature and making comparison between models in eachother, ALICE/ASH, CEM95 and PCROSS codes, which are accepted and commenly used by nuclear physic researchers, have been used. Also, by using semi-empirical cross section formula, developed by Tel et al., for neutron induced reactions, emition spectrum calculations have been made.