Bispektral indeks (BİS) ve nöromusküler monitör kullanımının intraoperatif ve postoperatif etkilerinin gözlenmesi
Observation of intraoprative and postoperative effects of bispectral index (BİS) and neuromusculer monitorisation useage
- Tez No: 307845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ERTUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Teknolojik gelişmeler anestezi derinliğinin takibinde, ekstübasyon zamanının kısalmasında, derlenme odasında kalış süresinin kısalmasında önemli yer tutmaktadır. Nöromusküler monitörizasyon kullanarak gereğinden fazla kas gevşetici kullanılması önlenmektedir. Anestezi derinliğinin optimum düzeyde tutulmasıyla fazla miktarda hipnotik ajan kullanılmasının önüne geçilmiş ve bu durumda ekstübasyon ve derlenme odasında kalış sürelerini azaltmıştır. Çalışmaya; Akdeniz Üniversitesinde opere edilen 93?ü kadın, 7?si erkek toplam 100 hasta alınmıştır. BİS ve TOF monitörü kullanarak hastaların hemodinamik takibin, ekstübasyon zamanın, derlenme odasında kalış süresi, postoperatif pulmoner komplikasyonlar açısından değerlendirilmiştir. Hastalar dört gruba ayrılmıştır. Grup I (Kontrol Grubu), Grup II (TOF Grubu), Grup III (BİS Grubu), Grup IV (BİS+TOF Grubu). Her grupta 25 hasta mevcuttu. Gruplar arası demografik özellikler açısından fark yoktu. Gruplar arasında hemodinamik açıdan herhangi bir farklılık bulunamadı. BİS monitörizasyonunun yapıldığı gruplarda indüksiyonda kullanılan hipnotik ajanın, intraoperatif kullanılan volatil anestezik konsantrasyonunun, ektübasyon zamanının ve derlenme odasında kalış süresinin daha az olduğu görüldü. BİS monitörizasyonu yapılan grupta postop dönemde görülen bulantı ve kusmanında anlamlı olarak azaldığı görüldü. Nöromusküler monitörizasyon (TOF) yapılan gruplarda da operasyon sürecinde yapılan ek kas gevşetici miktarının daha az olduğu görüldü. Ayrıca operasyon sonunda gereksinim duyulan dekürarizasyon ihtiyacının nöromusküler monitörizasyon yapılan gruplarda az olduğu görüldü. Sonuç olarak; BİS monitörizasyonu ve nöromusküler monitörizasyon anestezik maddelerin rasyonel kullanılabilmesi için rutin anestezi pratiğine girmesinin gerekli olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Technological advances take an important place in tracking the depth of anaesthesia, shortening of extubation time and diminishing the length of stay in recovery room. Overuse of neuromuscular blockers can be prevented by means of neuromuscular monitorisation. Hypnotic overuse is precluded by optimisation of depth of anaestenia and with this, time needed for extubation and length of stay in recovery room are shorthened. 100 patients 93 of which were female and 7 of which were male operated in Akdeniz University were included in this study. Patients were evaluated for hemodynamic parameters, extubation time, length of stay in recovery room and postoperative pulmonary complications via BIS and TOF monitorisation. The patients were divided into four groups each consisting of 25 patients. Group I (Control group), Group II (TOF group), Group III (BIS group) and Group IV (BIS+TOF group). No demographic and hemodynamic differances were seen between groups. For the groups in which BIS monitorisation was used, it was seen that hypnotic agents needed for induction, intraoperative volatile anaesthetic concentration, extubation time and length of stay in recovery room were less. It was also seen that in groups in which BIS monitorisation was used, nausea and vomitting were significantly rare. In groups with TOF monitorisation, additional nueromuscular blocker amount during operation were lower. Besides, decurarisation needed at the end of operation were less in groups in which neuromuscular monitorisation was performed. As a result, we conclude that BIS monitorisation and neuromuscular monitorisation should be included in routine anaesthesia practice for rational use of anaesthetic agents.