Yanıkta prognoz ve mortalite ile ilişkili risk faktörleri
The risc factors for mortality and prognosis of burn patients
  1. Tez No: 307844
  2. Yazar: DENİZ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ARİF YEĞİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ağır yanık tüm yaş gruplarında yüksek mortalite ve morbiditeye yol açan, sosyoekonomik maliyeti yüksek major bir travmadır. Bu çalışma ile Antalya ve çevre illerden yanık ünitemize başvurup tedavi gören yanık hastalarının demografik özellikleri ve bu hastalarda mortaliteyi etkileyen prognostik faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. 1 Ocak 2005 31 Mart 2010 tarihleri arasında ünitemizde takip edilen %61,9'unu ağır yanıkların oluşturduğu 126 yanık hastasının verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Çoğunluğunun erkek olduğu hastalarımızda (% 84,1) en çok termal yaralanmalar (% 64,3) termal yanıklar içerisinde en sık alev yanıkları görülmüştür. Erkeklerde en çok elektrik yanıkları, kadınlarda en çok haşlanma yanıkları; çocuklarda en sık haşlanma yanığı, ergenlik döneminde elektrik yanığı, yaşlılarda ise en sık alev yanığı görülmüştür. İnhalasyon hasarı % 15,8 oranındadır. Suicid ve ek travma insidansı % 5,6?dır. Hastalarımızda gördüğümüz komplikasyonlar sıklık sırasına göre sepsis (% 37,3), septik şok (% 23,8), pnömoni (% 21,4), ABY (% 18,3), ALI/ARDS (% 11,1), VAP (% 10,3), kalp yetmezliği (%3,1) ve DİC. (% 2,4)?tir. Mortalite oranımız % 30,4; yoğun bakımda kalış süresi median 6 (1,142) gün; 69 hastamıza uyguladığımız mekanik ventilasyon süresi median 1 (0,31) gündür. 15 hasta septik şok, 10 hasta septik şok sonucu gelişen çoklu organ yetersizliği, 7 hasta yanık şoku, 4 hasta kalp yetmezliği, 1 hasta kanama diatezi ve 1 hasta multiple travma nedeniyle kaybedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Severe burn is a frequent cause of traumatic injury in all ages of the population, resulting high morbidity and mortality and considerable high economic costs. The aim of this retrospective study was to analyze risk factors for outcome in addition to the demographic and epidemiological features of 126 burn patients who were admitted to the burn unit of Akdeniz University Anesthesiology and Reanimation Department during January 2005 and March 2010. The population was commonly consist of male patients (n:89). The most common types of burns were mainly thermal injuries (61,9%) and respectively electrical injuries in men and teenagers, scald burns in women and children and flame burns in olders. The mean TBSA burned area was 35%. The mean age was 30 years. The rate of inhalation injury was 15,8%. The insidance of suicidal attempts and concommitant trauma was 5,6%. The most common complications were sepsis (37,3%), septik shock (23,8%), pnomonia (21,4%), ARF (18,3%), ALI/ARDS (11,1%), VAP (10,3%), kardiac failure (3,1%) and DİC. (2,4%). The average hospitalization period and mechanical ventilation time were median 6 (1,142) day and 1 (0,31) day respectively. The mortality rate was 30,4%. Septic shock and susequent multiorgan failure were the most common cause of death in patients with severe burns.