Diyabetik erektil disfonksiyon tedavisinde yeni moleküler mekanizmalar
  1. Tez No: 307858
  2. Yazar: GAMZE ÜNSAL SAĞDIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI BAYKAL ATAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada AGE çapraz bağ kırıcı olan ALT-711?in deneysel olarak oluşturulan diyabetik ED modelinde fizyolojik ve biyokimyasal parametreler üzerine olan etkinliği araştırıldı. İntraperitoneal STZ enjeksiyonu sonrası sıçanlarda DM oluşturuldu. Tedavi gruplarından birine 1 aylık DM süresini takiben 5mg/kg sildenafil, diğer gruba 5 mg/kg/gün sildenafil ve 10 mg/kg/gün dozunda ALT-711 gavaj yolu ile 1 ay boyunca verildi. Kan glukoz düzeyleri; çalışma periyodu boyunca iki haftada bir ölçüldü. 1 aylık tedavi süreci sonunda eter anestezisi altında sıçanların penil dokuları alındı. ELISA yöntemi kullanılarak kavernozal doku cGMP seviyeleri ölçülürken, WB analizi ile kavernozal doku eNOS ve iNOS protein ekspresyonları belirlendi. Diyabete bağlı artan doku AGE ürünlerinin artışının gösterilmesi için, kavernosal doku 5-HMF düzeyleri spektrofotometrik olarak ölçüldü. Lipid peroksidasyonuna bağlı olarak artan doku hasarının gösterilmesi amacıyla kavernosal doku MDA düzeyleri fluorometrik olarak ölçüldü. Sildenafil+ALT-711 kombinasyon tedavisi eNOS protein ekpresyonunu artırırken iNOS ekspresyonunu azalttı. Kombine tedavi penil doku cGMP düzeylerini artırırken, 5-HMF ve MDA düzeylerini belirgin olarak azalttı. Tek başına sildenafil tedavisi ile kıyaslandığında; sildenafil+ALT-711 tedavisi, cGMP seviyelerini artırmada, 5-HMF ve MDA düzeylerini düşürmede belirgin olarak daha etkili idi. Bu sonuçlara göre ALT-711, diyabete sıklıkla eşlik eden endotelyal disfonksiyon ve ED?da yeni bir tedavi alternatifi olabilir ve PDE-5 inhibitör tedavisine yanıt vermeyen diyabetik erkeklerde, PDE-5 inhibitörleri ile kombine kullanımı düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of cross-link breaker ALT-711 on physiological and biochemical parameters in an experimantally created diabetic ED model was studied. After intraperitoneal STZ injection, rats acquired DM. One of the treatment group, after 1 month period of DM received 5mg/kg sildenafil, the other group, received 5 mg / kg / day sildenafil and 10 mg / kg / day dose of ALT-711 drugs were given during one month through gavaj. Blood glucose levels were measured biweekly during the study period. After the 1 month treatment process, rat?s penil tissue were taken under ether anesthesia. By using ELISA method cavernozal tissue levels of cGMP were measured and by WB analysis cavernozal tissue eNOS and iNOS protein expressions were identified. To show increased AGE products depending on DM, cavernosal tissue 5-HMF levels were measured spectrofotometrically. To display increased tissue damage depending on lipid peroxidation, cavernosal tissue MDA levels were measured fluorometrically. Sildenafil + ALT-711 combination therapy increased eNOS protein expression and decreased iNOS expression. While combined treatment increased levels of cGMP in penil tissues, it decreased 5-HMF and MDA levels significantly. Compared with sildenafil treatment alone; sildenafil + ALT-711 treatment was significantly more effective on increasing cGMP levels and decreasing 5-HMF and MDA levels. According to these results ALT-711 may be a new treatment alternative for endotelial dysfunction and ED that often accompany diabetes, and in diabetic men who do are not responding to PDE-5 inhibitor treatment, the combined use of it with PDE-5 inhibitors should be considered.