Hiperbarik oksijen tedavisinin 50 yaşüzeri diyabetik erkek hastalardatestosteron seviyesi üzerine etkisi
The influence of hyperbaric oxygen therapy on testosterone levelin diabetic male patients over the age of 50
  1. Tez No: 926697
  2. Yazar: EMİNE ÖMÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Çalışmamızda diabetes mellitus (DM) tanılı 50 yaş üzeri erkeklerde serum testosteron düzeyi ile hiperbarik oksijen (HBO) tedavisi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Yara iyileşmesi üzerine katkısından dolayı DM tanılı hastalarda da sıkça başvurulan HBO tedavisinin diyabetik erkek hastalarda normal popülasyona göre daha sık rastlanan testosteron düşüklüğü üzerine etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: HBOT endikasyonu ile İstanbul Tıp Fakültesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Anabilim Dalı'na yönlendirilen ve araştırmaya katılmayı kabul eden DM tanılı ve 50- 60 yaş arası hastalardan HBO tedavisi öncesi ve 20. seans sonrası birer tüp venöz kan alınmıştır. Her biri sabah aç karnına aynı saatlerde alınan bu serum örneklerinde total testosteron düzeyleri çalışılmış, tedavi öncesi ve sonrası değerler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, we aimed to identify the relationship between serum testosterone level and hyperbaric oxygen (HBO) terapy in male patients aged over 50 with a diagnosis of diabetes mellitus (DM). Recent studies have revealed positive effects on the use of HBO therapy in diabetic patients with impotence and erectile dysfunction. Pre- and post-treatment serum testosterone levels were investigated in order to monitor patient selection criteria and treatment influence. Material and method: Venous blood samples were taken before HBO treatment and after the 20th session from patients with a diagnosis of DM aged between 50-60 who gave their consent to participate in the study to the Istanbul Medical School Underwater Medicine and Hyperbaric Medicine Department due to HBOT indication. Total serum testosterone levels obtained before HBOT and after the 20th session were compared.