Ultrason eşlinde lateral sagital teknik ile yapılan infraklavikular blok deneyimlerimiz
Experience ultrasound guided block with lateral sagittal technical
- Tez No: 307860
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN TİTİZ AYDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde kullanılan sinir lokalizasyonunda periferik sinir stimülatörü, parestezi, transarteriyel veya direnç kaybı yöntemlerinden biri kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin hepsi kör yapılan işlemler olup, blok yapılırken iğnenin sinirle ilişkisi ve iğne aracılığıyla verilen lokal anesteziğin nereye dağıldığı bilinmemektedir. Ultrasonografi ile sinirin lokalizasyonunun bulunması sırasında, sinir stimülatörü ile sinirin hangi noktasına ulaşıldığı ve uygulanan blokla lokal anesteziğin sinirin ne kadar yakınına dağıldığı eş zamanlı olarak görülebilir. Ultrasonografinin rejyonel uygulanmasındaki en önemli avantajı lokal anestezik dozunun ve blok komplikasyonlarının azaltılmasıdır. Çalışmamızda İKB tekniklerinden LSİB ile ultrasonografi eşliğinde kliniğimizde 2010 Mayıs ve 2011 Mayıs arasından 1 yıl içinde yapılmış olan brakiyal pleksus blok olgularının kayıtlarının incelenmesi, karşılaştırılması, blok başarısının ölçülmesi ve varsa blok başlama süreleri arasında farkların araştırılması amaçlanmıştır. Klinimizde US cihazımız (Siemeins Sonoline G40) 10 mHz ayarlanarak ESRA ve ASRA kılavuzlarına uygun olarak korakoid çıkıntının en mediali ile klavikulanın anteriorda birleştiği noktadan 22 G 100 mm iğne ile girilerek iğne sagital planda yönlendirilerek aksiller artere göre saat 3-11 hizasına 5 mcg/ml adrenalin içeren %2 10 ml lidokain ile beraber bazı hastalara 10 ml %0.5 levobupivakain, bazı hastalara ise 20 ml %0.5 levobupivakain olmak üzere 30 ml veya 20 ml lokal anestezik enjeksiyonu yapılacak şekilde ve iğnenin 2 kez yönlendirilmesi ile uygulama yapılmaktadır. Blok sonrasında duyusal ve motor blok süreleri blok başarısı ve blok uygulama süreleri ve gelişebilecek herhangi bir komplikasyon (ağrı, vasküler ponksiyon, pnomötoraks ya da lokal anestezik toksisitesi) kaydedilmektedir. Elde ettiğimiz veriler olgulara ait bu kayıtlardan alınmıştır. Kliniğimizde kullanılan farklı doz uygulamaları blok başlangıç zamanı ve blok başarısı açısından karşılaştırılmıştır. Genel olarak blok başarımız %97.2 olup, incelenen 70 hastanın 30 ml kullanılan 37 olgunun 36 tanesinde 10 dakikada blok başlangıcı görülürken 1 olguda 20 dakikada blok başlangıcı gözlenmiştir. 20 ml kullanılan 33 olgunun 13 tanesinde 10 dakikada bloğun başladığı gözlenirken 20 olguda blok başlangıcının 20 dakika olduğu gözlenmiştir. İki grup karşılaştırıldığında blok başlangıç zamanı açısından anlamlı fark olduğu gözlenmiştir. 5., 10., 20. ve 30. dakikalarda tüm sinirlerde sinirde duyu blok 30 ml kullanılan grupta daha başarılı bulunmuştur. Toplam duyu blok skorları 5., 10., 20. ve 30. dakikalardaki karşılaştırıldığında genel olarak 30 ml grup daha başarılı olmasına karşın anlamlı fark giderek azalmıştır. Blok işlem süreleri ve cerrahi anestezi için gerekli süre her iki grupta da benzerdir. Komplikasyon her iki gruptaki hiç bir olguda görülmemiştir. Lokal anesteziğin dozu US avantajlarından yararlanarak azaltılmaya çalışılmış olup, 20 ml olan grup ile 30 ml olan grup arasında anestezi başlama süresi açısında anlamlı fark gözlendiğinden düşük doz uygulanacak hastalarda operasyona başlama süresinin daha geç olabileceği göz önüne alınmalıdır. US?nin rejyonal bloklarda lokal anestezik dozunu ve komplikasyonları azaltması, iğnenin sinirle olan ilişkisi ve lokal anestezik dağılımının eşzamanlı görüntülenebilmesi en önemli avantajlarıdır.
Özet (Çeviri)
Peripheral nevre stimulator is used today in localization of the nerve, paresthesia, transarterial or loss of resistance to one of the methods used. All of these methods are blind to the processes, relationships and anger to the needle when the needle through the block where the distribution of local anesthetic is unknown. During the presence of ultrasound localization of the nerve, the nerve stimulator in which the point is reached and applied to the nerve with local anesthetic nerve block, how much closer can be seen as distributedreal-time. The most important advantage of ultrasonography in the implementation of a regional block with local anesthetic dose and the reduction of complications. The aim of the present study was to by ultrasound-guided techniques with LSIB our clinic within 1 year from May 2010 and May 2011 which made records of cases of brachial plexus block examination, comparison, and measurement of the success of the block if the block was to investigate the differences between the starting times. In our clinic US device (Siemeins Sonoline G40) was setted to 10 mHz and by using ESRA and ASRA guidelines korakoid ledge at the junction of the anterior medial clavicle with the needle 22 G 100 mm in the sagittal plane with the needle entering the area over 3-11 hours of guided axillary artery with 2% 10 ml lidokain including 5 mcg/ml adrenalin and to some patiens 10 ml 0.5% levobupivakain, some of them 20 ml 0.5% levobupivakain was injected at the volume of 30 ml or 20 ml by changing needle?s position was two times. After achieving block sensorial and motor block time and block implementation time and any complication (pain, vascular puncture, pneumothorax or local anesthetic toxicity) that can be improve was recorded. All of the data were used for the present study were taken from those records. Distinct dose applications were compared in te terms of onset of block time and bloc success. In general our block sucsess was 97.2% and 36 of eximied 37 case that 30 ml used for block application, block onset time was 10 minutes and in only 1 case block onset time was 20 minutes. 13 of 33 case that used 20 ml for block application, block onset time was found to be 10 min but in 20 case it was 20 min. compairing two groups in the terms of block onset time statistical significanse was observed. In the group of 30 ml was used for block application, sensorial block was found to be more successfull in 5., 10., 20. and 30. minutes. When total sensorial block scores at 5. 10. 20. and 30. minutes were compared, 30 ml group was found to be more successfull but statistical significanse was reduced by the time. Needed time for block application and anasthesia for surgery was found to be similar in both groups. No complication was observed in both groups. The dose of local anaesthetic was tried to reduced by using US advantages. In order to statistical significanse was observed in the anaesthesia onset time at 20 ml and 30 ml groups, at it should be kept im mind that anaesthesia onset time might take more time at the patients that receive low dose. In conclusion, the main advantages of using US in rejyonel blocks are reducing local anaesthetic dose and complications and simultaneously monitoring of distribution of local anaesthetic and relationship between nevre and needle.