Kemik iliği nakli olan çocuklar ve annelerinde travma sonrası stres bozukluğu
Symptoms of posttraumatic stress disorder in pediatric bmt survivors and their mothers
  1. Tez No: 307864
  2. Yazar: GÜLSEREN TEKELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN ÖZATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada Kemik iliği nakli (KİT) olan çocuklarda ve annelerinde Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) öncelikli olmak üzere diğer psikopatolojilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kök Hücre Transplantasyon Ünitesinde nakil olmuş 5-18 yaş arası 27 çocuk ve ergen ile anneleri çalışmaya dahil edilmiştir. Kontrol grubunu ise bilinen psikiyatrik ve tıbbi rahatsızlık öyküsü bulunmayan, yaş ve cinsiyet açısından hasta grubu ile eşleştirilmiş 28 çocuk ve ergen ile anneleri oluşturmuştur. Hasta ve kontrol grubundaki çocuklardaki mevcut psikopatolojileri Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu (K-SADS-PL) ile TSSB belirtileri ve bu belirtilerin şiddetleri ise Çocuklar için Travma Sonrası Stres Tepki Ölçeği (CPTSD-RI) ile değerlendirilmiştir. Çocukların annelerinde psikiyatrik belirtiler için Ruhsal Belirti Tarama Listesi (SCL-90), TSSB için Klinisyen Tarafından Uygulanan Travma Sonrası Stres Bozukluğu Ölçeği (CAPS) kullanılmıştır. Hasta çocukların %67sinde mevcut en az bir psikopatoloji saptanırken, sağlıklı kontrollerde ise bu oran %54?dür.
Özet (Çeviri)
Bone marrow transplantation (BMT) is a widely practiced therapy for many life-threatening childhood disorders. Although potentially curative, BMT is still associated with significant morbidity and mortality. The current study essentially assessed the incidences and severity of posttraumatic stress symptoms among pediatric BMT survivors and their mothers, secondly it was aimed to examine the whole psychopatology of both survivors and their mothers and to define the association with children?s posttaumatic stress symptoms. 27 BMT survivors (5-18 years of age) ,who were at least two months postinitial transplant, and their mothers, 28 healthy peers and their mothers were recruited as the study group and as the comparison group, respectively. All children were interviewed using CPTSD-RI (Child Posttraumatic Stres disorder-Reaction Index) for assessing posttraumatic stress responses and K-SADS-PL (Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children) for whole present psychopatology. As for mothers CAPS (Clinician-Administered PTSD Scale) was used for posttraumatic stress responses and SCL-90 for psychiatric symptomalogy. The BMT group was more likely to have at least one pychopatology than the control group (% 67 versus % 54).