Diz protezi yapılan hastalarda postoperatif kullanılan analjezi yöntemlerinin karşılaştırılması
The comparison of postoperative analgesic methods in patients undergoing total knee arthroplasty
  1. Tez No: 307865
  2. Yazar: GÜLSÜM KAHVECİ KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE BİGAT UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Total diz artroplastisi, en başarılı cerrahi yöntemlerden bir tanesidir. Total diz artroplastisini takiben ağrı yönetimi, bu prosedürün önemli bir yönüdür. Yeterli ağrı kontrolü hızlı bir iyileşme sağlar ve postoperatif komplikasyon riskini azaltır. Elektif, total diz protezi cerrahisi geçirecek olan 18-85 yaş arası 26 hasta, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu onayı alınarak yapılan bu çalışmaya dahil edildi. Çalışmamız 01.05.2011-01.12.2011 tarihleri arasında prospektif olarak gerçekleştirildi. Hastalar iki gruba ayrıldı. Grup FBdeki hastalara, uyandırılmadan önce femoral blok ve postoperatif dönemde IV HKA uygulandı. Grup HKAdaki hastalara sadece IV HKA uygulandı. Grup FBdeki iki hasta intraoperatif dengesizlik nedeniyle yoğun bakıma çıkarıldı ve çalışma dışı bırakıldı. HKA pompası 24 saat boyunca devam edildi. 4er saatlik aralarla hastaların istirahatte ve dinlenirken VAS skorları değerlendirildi. Hastaların hemodinamik ve demografik verileri benzerdi. Ameliyat günü ve postoperatif 1. gün değerlendirilen VAS skorları grup FBde daha düşüktü. İlk ağrı duyulan zamanı grup FBde 24. saat, grup HKA?da 18. saat olarak belirledik. Her ne kadar ilk ağrı duydukları zaman farklı olsa da ek analjezik olarak kullanılan parasetamol dozu her iki grupta benzerdi (grup FB: 0,59 gr, grup HKA: 0,76 gr). Morfin tüketimi Grup FBde 26 mg, grup HKA?da 30 mg olarak bulunmuş ve grup FB?de anlamlı olarak daha düşük saptanmıştır. Femoral sinir bloğuna bağlı olarak nörolojik komplikasyona rastlanılmadı. Grup FBde 11 hastanın 2sinde kusma, grup HKAda 13 hastanın 1inde bulantı görülmesi dışında diğer komplikasyonlara rastlanılmadı. Çalışmamızda, total diz protezi yapılan hastaların postoperatif dönemde analjezi amacıyla uygulanan yöntemlerden femoral sinir bloğu ve IV HKA yöntemini karşılaştırdık. Ameliyat günü ve postoperatif 1. gün femoral blok uygulanan grupta hastaların VAS skorunun daha düşük olması ve morfin tüketiminin daha düşük olması, femoral bloğun TDP cerrahisi geçiren hastalarda analjezi amacıyla etkin ve uygulaması kolay ve güvenilir bir yöntem olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Total joint arthroplasty is one of the most successful surgical procedures. Management of pain following total joint arthroplasty is an important aspect of this procedure. Adequate pain control allows faster rehabilitation and reduces the risk of postoperative complications. 26 patients aged between 18 ? 85 scheduled for elective TKA(total knee arthroplasty) were included in this study after the approval by the local ethic board. The study was conducted prospectively between May 2011 and December 2011. The patients were divided into two groups. In FB group, femoral block before awakining and IV PCA(pacient controlled analgesia) postoperatively were applied. In group PCA, only postoperative PCA was administered. Two patients in group FB were taken to intensive care unit due to intraoperative instability and were excluded from the study. PCA continued 24 hours postoperatively. VAS scores during resting were recorded in 4 hours intervals. Hemodynamic and demographic variables were similar. Operation day and postoperative first day VAS scores were lower in Group FB. We determined the first pain time to be 24th hour in Group FB and 18th hour in Group PCA. Although the first pain times were different in two groups, paracetamol doses used as additional analgesic were alike (Group FB: 0,59 gr, Group PCA: 0,76 gr). Morphine consumption were 26 mg in Group FB and 30 mg in Group PCA and was significantly lower in Group FB. Neurological complications due to femoral block were not seen. 2 of 11 patients in Group FB had vomiting and 1 one 13 patients in Group PCA had nausea and except these, no complications were seen. In our study, femoral nerve blocking and IV PCA methods used as postoperative analgesia in patients undergoing total knee arthroplasty were compared. As morphine consumption and VAS scores on operation and postoperative first day were lower, it can be concluded that femoral blocking is an effective, safe and easily practised method for analgesia in patients undergoing total knee arthroplasty.