Dehidratasyonun derecelendirilmesinde kapiller kan ketonu ölçümünün değeri: Deneysel çalışma
The value of the capillary blood ketone measurement in rating of dehydration: Experimental study
  1. Tez No: 307883
  2. Yazar: MEHMET AKÇİMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FIRAT BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Dehidratasyonun saptanması ve derecelendirilmesi, özellikle çocuklarda ve yaşlılarda hayatı tehdit eden bir durum olan dehidratasyonun tanı ve tedavisinde çok önemlidir. Bu çalışmada, dehidratasyon tanısının konulmasında ve ciddiyetinin belirlenmesinde kan keton düzeylerinin yararlı olup olmadığını belirlemeyi amaçladık. Bu çalışma, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Ünitesinde gerçekleştirildi. Toplam 40 rat çalışmaya alındı. Susuz bırakılan ratlar kilo kayıplarına göre dört gruba ayrıldı; normal grup (kilo kaybı yok), hafif dehidratasyon grubu (%3-5 kilo kaybı), orta dehidratasyon grubu (%5-10 kilo kaybı) ve ciddi dehidratasyon grubu (>%10 kilo kaybı). Dehidrate bırakılan ratlardan alınan kanlardan kapiller kan ketonu, venöz kan ketonu ve biyokimyasal parametreler çalışıldı. Dört çalışma grubu kıyaslandığında venöz kan ketonu ve kapiller kan ketonu açısından anlamlı fark saptanmadı. Metabolik parametrelerden sadece Na+ değerleri açısından anlamlı fark saptandı (144.3±6.1 vs 150.7±2.2 vs 151.4±2.3 vs 151.7±2.1, sırasıyla; p=0.044). Çalışma grupları kilo kaybına göre normal grup ve dehidratasyon grubu olarak kategorize edildiğinde, yapılan karşılaştırmalarda normal grup ve dehidratasyon grubu arasında sodyum (146±6 vs 151±2.5; fark: 4.2mmol/L, %95 GA: -0.2 ile 8.6, sırasıyla; p=0.06) ve kapiller kan ketonu açısından (0.4 (IQR:0.3-0.5) vs 0.6 (IQR:0.4-0.7), sırasıyla; p=0.097) sınırda anlamlılık saptanırken, diğer parametrelerde anlamlı fark saptanmadı. Sodyumun dehidratasyonu saptamadaki duyarlılığı %96.7 (%95 GA: 82.8 ile 99.9), seçiciliği %10 (%95 GA: 0.3 ile 44.5), PLRsi 1.1 (%95 GA: 0.9 1.3), NLRsi 0.3 (%95 GA: 0 ? 4.9); kapiller kan ketonun dehidratasyonu saptamadaki duyarlılığı %96.7 (%95 GA: 82.8 ile 99.9), seçiciliği %10 (%95 GA: 0.3 ile 44.5), PLR?si 1.1 (%95 GA: 0.9 1.3), NLR?si ise 0.3 (%95 GA: 0 ? 4.9) olarak bulundu Deney hayvanlarında yaptığımız bu çalışma ile sadece sıvı kısıtlaması ile meydana getirilen bu dehidratasyon modelinde gruplar arasında ketogenezin gelişimi açısından anlamlı bir fark oluşmamıştır. Kapiller kan ketonu açısından sınırda fark olması, dehidrate hastalarda ketoneminin varlığını ortaya koymak için insan çalışmalarının yapılması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Identification and categorization of dehydration, is very important in diagnosis and treatment of dehydration which is a lethal condition particularly in children and elderly. In this study, we aimed to determine the value of blood ketone levels in diagnosing and classifying dehydration. This study was performed in Akdeniz University Animal Laboratory. A total of 40 rats were included into the study. Rats which left thirsty were categorized into four groups according to their weight loss: normal group (no weight loss), mild dehydration group (3 ? 5% weight loss), moderate dehydration group (5 ? 10% weight loss) and severe dehydration group (>10% weight loss). The blood samples taken from the rats were analyzed for capillary blood ketone levels, venous blood ketone levels and the other biochemical parameters. There was no significant difference between four study groups according to the venous blood ketone leves and capillary ketone levels. Only Na+ levels were significantly different between study groups among all the metabolic parameters. (144.3±6.1 vs 150.7±2.2 vs 151.4±2.3 vs 151.7±2.1, respectively; p=0.044). After categorizing the study groups as normal and dehydration groups according to the weight loss, a borderline significance was established for Na+ (146±6 vs 151±2.5; difference: 4.2mmol/L, %95 CI: -0.2 to 8.6, respectively; p=0.06) and capillary blood ketone (0.4 (IQR:0.3-0.5) vs 0.6 (IQR:0.4-0.7), respectively; p=0.097), while other parameters did not differ significantly. The sensitivity of Na+ for detecting dehydration was 96.7% (95% CI: 82.8 to 99.9), specifity was 10% (95% CI: 0.3 to 44.5), PLR was 1.1 (95% CI: 0.9 ? 1.3) and NLR was 0.3 (95% CI: 0 ? 4.9). The capillary blood ketone had a sensitivity of 96.7% (95% CI: 82.8 to 99.9), specificity of 10% (95% CI: 0.3 to 44.5), PLR of 1.1 (95% CI: 0.9 to 1.3), NLR of 0.3 (95% CI: 0 to 4.9) for detecting dehydration. This study showed that there was no significant difference for the development of ketosis in dehydration. However, the borderline significance for the capillary ketone leves indicates the necessity of human studies.