Birinci basamak sağlık hizmetlerinde hasta ve hekimlerin hasta merkezli bakım ile ilgili algıları
Patients and physicians perspections related in patientcentered care in primary health care
- Tez No: 307884
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hastayla görüşme, hasta bakımı Birinci Basamakta Aile Hekimliği uygulamasının temelini oluşturur. Bu temellerden olan hasta merkezli klinik yaklaşım birinci basamakta hasta bakımında önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada Antalya il merkezindeki birinci basamak sağlık kuruluşlarına başvuran 65 yaş üstü hastaların ve birinci basamak sağlık kuruluşlarında çalışan hekimlerin, hasta merkezli bakım konusundaki algıları ve bu algılar açısından hasta-hekim görüşmesinin sonuçlarını ve hasta ve hekimlerin hasta merkezli bakım konusundaki algılarını ve farkındalıklarını belirlemeyi amaçladık. Bu çalışma kesitsel bir anket çalışmasıdır. Çalışma Ekim 2010 Aralık 2010 tarihleri arasında rasgele örneklem ile seçilmiş 65 yaş üstü hastaların en yoğun olduğu Antalya Merkez İlçeleri birinci basamak sağlık kuruluşlarında yapıldı. Bu kuruluşlara başvuran 65 yaşın üzerindeki, anket formlarını doldurabilecek durumda olan 500 gönüllü hasta ve bu ilçelerdeki sağlık ocaklarında çalışan ve anket yapmayı kabul eden 72 hekim çalışmaya alındı. Çalışmada hasta merkezli bakım konusunda hasta ve hekimlerin algılarını içeren, görüşme sonrası hastaların ve hekimlerin doldurması için hazırlanmış 2 anket formu kullanıldı. Anketlerde hasta ve hekimlere tanıtıcı sorular yanında 9 soruluk hasta merkezlilik algısı anketi uygulanmıştır. Anketi geliştirmek için Stewart M ve Meresdith Lnin (Patient-cented medicine: transforming the clinical method) ?The measure of patient perception of patient-centredness ölçeğinin 9 maddelik Selfassessment and feedback on communication with patients-patient assessment ve yine 9 maddelik Self-assessment and feedback on communication with patientsspecialist assessment ölçekleri Türkçeye uyarlanmıştır.(131) Ölçekler hasta merkezli görüşme konusunda hekim ve hasta algılarını ölçmektedirler. (Cronbach alfa 0,90 ve 0,91) Çalışmaya katılan 500 hastanın 235i (%47) kadın, 265i (%53) erkek idi. Hastaların yaş ortalaması 70 ± 5,95) ve yaş aralığı 65-95 yaş idi. Çalışmaya katılan yaşlı hastaların eğitim durumları, %4,2?si okur yazar değil, %8,6sı okur yazar %53,8i ilkokul, %12,2si ortaokul, %9u lise, %6,2si üniversite olarak saptanmıştır Katılımcıların son bir ayda ensık kullandığı ilaçlara göre vermiş oldukları yanıtlar değerlendirildiğinde en sık 286 (%57,2) kardiyovasküler ilaç grubunun kullanıldığı tespit edilmiştir. Katılımcıların sağlık ocağına başvuru nedenlerinden en sık ilaç yazdırma 145 (%29) olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların son bir ayda koruyucu sağlık hizmeti yaptırma durumuna göre en sık aşı yaptıranlar 43 (%8,6) olarak tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan hekimlerin yaş ortalaması 42,2 ± 5,75 idi. Katılımcıların 33?ü (%45,8) erkek, 39?u (%54,2) kadındı. Katılımcıların hizmet süresi ortalama 17,6 ± 17,6, günlük bakılan hasta sayısı ortalama 73,9 ± 29,3, muayene süresi ortalama 5,89 ± 3,6 olarak tespit edilmiştir. Hekim katılımcıların koruyucu hizmete zaman ayırabilme durumuna göre %56,9?unun zaman ayırabildiği tespit edilmiştir Katılımcıların yaptığı koruyucu hizmetlere göre, en sık aşılama yaptığı %36,1 tespit edilmiştir. Hastaların ve hekimlerin hasta merkezli bakım konusundaki algıları değerlendirilmesinde, hasta merkezli yaklaşım gösterme ve sunma durumu değerlendirildiğinde hekim algıları ve hasta algıları birbirine yakın bulunmuştur. Hasta ve hekim algılarında hasta merkezliliğin diğer unsurlarına oranla bakıma hastanın katılma durumu algısı ve sağlığı etkileyebilecek kişisel ya da ailesel sorunların tartışılması algıları düşük bulunmuştur. Bu bilgilerin ışığı altında, hekim-hasta ilişkisinde yeni bir alan olarak ortaya atılan hasta merkezli bakım konusunda daha ayrıntılı çalışmaların yapılmasına ihtiyaç olduğu görülmektedir. Hastalar açısından bakıldığında, hastaların hasta merkezli bakım konusunda ilgileri, hastaların eğitim ve kültür düzeyi; hekim açısından bakıldığında ise, hekimin eğitim ve beceri düzeyi, hekimin bakmakta olduğu hasta sayısı ve zaman, hekimin enerji ve ilgi durumu gibi sıralanabilenler ise bu tip bir yaklaşımın pratikte uygulanması açısından engel olarak kabul edilecek faktörler arasındadır. Bu noktadan yola çıkılarak, birinci basamak sağlık kuruluşlarından hizmet alan hastalara bilgilenme, ilişki ve katılım, iletişim ve ortaklık-karşılıklı anlayış oluşturma beklentileriyle ağırlıklı olarak hasta merkezli bir yaklaşım geliştirilmelidir. Birinci basamak sağlık kuruluşlarında çalışan hekimlerin hasta merkezli bakım geliştirmesi birinci basamak sağlık kuruluşlarının hasta bakımındaki rolünün daha önemli konuma gelmesine katkı sağlayacağını göstermektedir
Özet (Çeviri)
Patient interview and care create the basis for primary family medicine practice. Patient-centered clinical approach which is the one of these bases, has a important place in patient care in primary health care. In this study, we aimed to determine perceptions and awareness of patient-centered care, of patients over 65 years who apply primary health centers and physicians who work in primary health centers in Antalya city center. And also we intended to determine the results of physian-patient interview in terms of these perceptions. This study is a cross-sectional survey. It was studied with patients who selected by random sampling and over 65 years in primary health centers where in central districts of Antalya at December 2008-October 2010. We studied with 500 voluntary patients who applied this primary health center, over 65 years and could fill the questionnaires and 72 doctors who work in these health centers in these city districts and accepted fill the questionnaires. In the study two questionnaires about patient-centered care which including physicians? and patients? perceptions were used after physian-patient interview. There were introductory questions and 9 questions about perceptions of patientcentered in the questionnaires. While improving the survey, we adapted ?Selfassessment and feedback on communication with patients-patient assessment? and ?Self-assessment and feedback on communication with patients-specialist assessment? (both of them have 9 questions) parts of Stewart M. and Meresdith L.?s (Patient-centered medicine: transforming the clinical method) ?The measure of patient perception of patient-centredness? scale to Turkish. The scales measure physians? and patients? perceptions. (Cronbach?s alfa 0,90 and 0,91) 500 patients were participate in the study, 235 (47%) patients of them were female, 265 (53%) patients of them were male. The mean age of patients was 70 ± 5,95 and age range of them was 65-95. Educational status of patients were 4,2% illiterate, 8,6% literate, 53,8% primary school, 12,2% secondary school, 9% high school, 6,2% university. According to the replies of patients, they mostly (286; 57,2%) took cardiovascular drugs in the last one month. Participants applied the primary health centers mostly for printing drugs (145; 29%). 43 (8,6%) of them had a vaccine for the protective health care in the last one month. The mean age of the physicians was 42,2 ± 5,75 years, 33 (45,8%) of them were male, 39 (54,2%) were female. The mean service time of them was 17,6±17,6 years; the mean daily number of patient cared was 73,9 ± 29,3 people; the mean examination period was 5,89 ±3,6 minutes. 41 (56,9%) physicians could allow time for the protective health service. The most used protective health care was vaccines which 26 (36,1%) of physicians used them. In the assessment of physicians? and patients?perceptions about patientcentered care, physians? perceptions were higher than patients? perceptions about providing patient-centered approach. The perception of patients? joining the care and the perception of discussion the personal or familial problems which could affect health were low in the physicians? and patients?perceptions. As a result, more detailed studies should be made about patient-centered care which is a new field in the physician-patient relationship. The patients? information and interest about patient-centered care, the patients? educational and cultural status, the physicians? educational and skill level, patient number and time which the physician care, the physicians? energy and interest can be obstacle practising of an approach like this. An patient-centered approach should be developed which include give information, relationship and participation, communication and partnershipcreate a mutual understanding of expectations to the patients who receive service from the primary health centers. Improving patient-centered care of the physicians who work in the primary health centers will contribute increasing the importance of the role of primary health centers.