Tinkal ve konsantre tinkalin dehidratasyonu ve dehidratasyonun süzülebilirliğe etkisi
- Tez No: 13307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK GEDİKBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tinkal, doğada saf olarak bulunmayıp bir takım safsızlıklar içermektedir. Bu safsızlıklar, kırma ve yıkama işlemleriyle gideri lerek konsantre tinkal elde edilmektedir. Konsantre tinkal den çözme, süzme, kristallendirme re kurutma işlemleri sonunda bor rafine ürünleri üretilmektedir. Üretim akışı esnasında killer ve diğer çözünmeyenlerin basınçlı süzme işlemiyle ayrılması en büyük dar boğazı oluşturmaktadır. Bu çalışmada ; çeşitli sıcaklıklarda denidratasyona tabi tutu lan tinkal ve konsantre tinkal ürünlerinin, atmosfer basıncında de- hidratasyon sıcaklığına bağlı olarak süzülebilirlikleri araştırıl mıştır. Elde edilen ürünlerin süzülebilirliklerinde, dehidratasyon sıcaklığı ile orantılı bir artış gözlenmiştir. Özellikle bu artış 350°C`nin üzerindeki sıcaklıklarda çok belirgindir, Tinkal ve konsantre tinkalin içerdikleri kristal suyunun % 95` i 300°C,ye kadar uzaklaştırılab ilmektedir. Dehidratize ürünlerin saklanmasında, ambalajın ürünlerin nem almasında, açık ürünlere göre önleyici olduğu fakat, özellikle dör düncü aydan sonra yetersiz kaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tincal is not in pure state in nature, it contains some impu rities. Concentrated tincal is obtained after getting rid of these impurities by crushing and washing processes. Refined boron products are produced by dissolving, filtration, cristallization, and drying processes out of concentrated tincal. In the course of production, removing of clays and insoluble matters by pressure filtration proves to be the greatest difficulty. In this work } the filtration capacities of dehidrated tincal and concentrated tincal at various temperatures is investigated as a function of dehydration temperature at atmospheric pressure. Depen ding upon the dehydration temperature a proportional increase is ob served in the filtration capacities, This increase is rather noticib- le especially above 350 deg.C. When the temperature of tincal and concentrated tincal is atta ined to 300 degoC % 95 of cristal water is removed away. In the storage of dehidrated products, packaging was observed more preventing against getting moisture 9 compare to unpackaged pro ducts. Nevertheless, packaging is not preventing after four months.