Prostata transuretral rezeksiyon uygulanan olgularda intratekal ropivakainin barisite ve volüm değişikliklerinin duyu blok üzerine etkileri
The effects of baricity and volume changes on sensorial block of intratechal ropivacaine in patients undergoing transurethral prostatic resection
- Tez No: 307899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE KARSLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Spinal anestezi alt TUR-P cerrahisinde sık olarak kullanılan yöntemlerden biridir. Son yıllarda yapılan çalışmalar ile amid yapılı yeni bir lokal anestetik olan ropivakainin TUR-P operasyonlarında spinal anestezide kullanılabileceğini gösterilmiştir. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon anabilim Dalı?nda yaptığımız bu prospektif, randomize, tek kör klinik çalışmada; hiperbarik ve izobarik ropivakaini farklı doz ve volümlerde kullanarak TUR-P işlemi için uygun dozun belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza benign prostat hipertrofisi nedeniyle prostata elektif olarak transüretral rezeksiyon yapılacak 51 hasta dahil edildi. Hastalara ranomize olarak üç gruba ayrılarak farklı konsantrasyon ve volumlerde Ropivakain ile spinal anestezi uygulandı. Blok uygulaması için geçen süreler, duyu blok süreleri, blok seviyeleri ve hemodinamik değişiklikler, postoperatif analjezik gereksinimleri, cerrah ve hasta memnuniyetleri açısından bu iki yöntem karşılaştırıldı. Çalışmanın sonucunda: 1. En yüksek duyu blok seviyeleri açısından birbirlerine üstünlüklerinin olmadığı 2. Yüksek konsantasyonda (%1) izobarik ropivakainin kullanıldığı grupta anestezi başlama süresinin daha kısa olduğu, aynı grupta spinal anestezi süresinin daha uzun olduğu ve bu ilaç dozunun hızlı etki başlangıcı ve uzun analjezi ve anestezi süresi açısından daha kullanışlı olabileceği 3. Düşük dozda hiperbarik ropivakain solüsyonunun daha erken blok sonlanması nedeniyle TUR-P gibi günübirlik cerrahi kapsamına alınabilecek girişimlerde daha çok tercih edilebileceği sonucuna varılmıştır..
Özet (Çeviri)
Spinal anaesthesia is a popular method for low TUR-P operations. Recent studies show that ropivacaine, a new amide local anaesthetic, can be used while performing spinal anaesthesia for TUR-P operations. In this prospective, randomized, blinded clinical study done by Akdeniz University Medical Faculty Anaesthesiology and Reanimation Department, we aimed to find out the appropriate dose for TUR-P procedures by using different doses and volumes of hyperbaric and isobaric ropivacaine. 51 patients scheluded for elective transurethral resection due to benign prostate hypertrophy were included to the study. Patients were randomized to 3 different groups and given different concantrations and volum of ropivacaine for spinal anaesthesia. Two methods were compared according to block performing time, sensorial block time, block levels, hemodiynamic stability, postoperative analgesic requirement and satisfaction of surgeon and the patient. As a result of this study we conculed that; 1- Two forms of ropivacaine are not superior to each other for maximum block level. 2- Anaethesia onset time was shorter in high concantrate (%1) isobaric ropivacaine group and total anaesthesia time was longer. This dose of the drug can be better with shorter onset time and longer anaesthesia and analgesia time. 3- Low dose hyperbaric ropivacaine solution with shorter ofset time can be prefered for outpatient procedures like TUR-P.