Spinal anestezide hipotansiyon riskinin belirlenmesinde inferior vena kava çapı ve perfüzyon indeks değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of inferior vena cava diameter and perfusion indexvalues with determination of hypotension risk in spinal anesthesia
  1. Tez No: 506555
  2. Yazar: TOLGA KANSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL AYOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Spinal anestezi sonrası hipotansiyon gelişebilecek olguların önceden belirlenmesi mortalite ve morbidite oranlarını azaltabilecektir. İnferior vena kava (IVC) çapı ve perfüzyon indeks (PI) değerlerinin intravasküler volüm durumunun ve hipotansiyon gelişme riskinin değerlendirmesinde etkin olduğu çalışmalarda gösterilmiştir. Çalışmamızda spinal anestezi uygulanan olgularda hipotansiyon gelişme riskini belirlemede ultrasonografik IVC çap ölçümleri ile PI değerlerinin karşılaştırılmasını amaçladık. Çalışmaya 40 yaş üstü ASA I-III, transüretral prostat rezeksiyonu uygulanacak 90 hasta dahil edildi. Preoperatif PI ve pleth variability indeks (PVI) değerleri, IVC çapları (inspiryum sırasında; IVCmin ve ekspiryum sırasında; IVCmaks) ve IVC kollapsibilite indeks (IVCCI) değerleri kaydedildi. Hastalara hiperbarik bupivakain ile spinal anestezi uygulandı. Bazal sistolik arter basıncı düşme oranının %25 ve üzeri olduğu hastalar hipotansiyon gelişen grup olarak belirlendi. Spinal anestezi sonrası operasyonun ilk 1 saati içerisinde 5 dakikada bir, ardından 15 dakikada bir olacak şekilde hemodinamik parametreler, PI, PVI değerleri kaydedildi. Maksimum duyusal blok seviyeleri, operasyon süreleri, uygulanan bupivakain, intraoperatif verilen sıvı ve irrigasyon sıvısı miktarları, hipotansiyon ve bradikardi gelişen olgularda uygulanan efedrin ve atropin dozları kaydedildi. Spinal anestezi sonrası 0. 5. dakikada ve operasyon bitiminde IVC çapları ve IVCCI değerleri yeniden ölçüldü. IVC ölçümü 9 hastada gerçekleşemediği için 81 hasta sonuçları değerlendirildi. Spinal anestezi sonrası %39.5 sıklıkta hipotansiyon gelişti. Hipotansiyon gelişimi için bazal IVCmin ≤0.99cm (AUC: 0.644, p=0.018) bazal IVCCI >%44.5 (AUC: 0.628, p=0.047) olması risk faktörü olarak bulunmuştur. Hipotansif grupta intraoperatif dönemde IVCmaks, IVCmin değerleri düşük, IVCCI değerleri ise yüksek seyretmiştir. Hipotansiyon gelişen ve gelişmeyen olgularda PI ve PVI değerleri arasında fark gözlenmemiştir. Sonuç olarak; spinal anestezi sonrası hipotansiyon gelişim riskini belirlemede PI değerleri etkin olmamakla birlikte IVC ölçümlerinin yararlı olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Predetermination of cases in which hypotension occur after spinal anesthesia may reduce mortality and morbidity rates. Studies have shown that inferior vena cava (IVC) diameter and perfusion index (PI) values are effective in evaluating intravascular volume status and the risk of developing hypotension.We aimed to compare the IVC diameter measurements with ultrasound and PI values in determining the risk of developing hypotension in patients with spinal anesthesia. The study included 90 patients over 40 years of age who underwent ASA I-III, transurethral resection of the prostate. Preoperative PI and pleth variability index (PVI) values, IVC diameters (during inspiration, IVCmin and during expiration; IVCmax) and IVC collapsibility index (IVCCI) values were recorded. Spinal anesthesia with hyperbaric bupivacaine was performed. Hypotensive group was defined as a decrease of systolic arterial blood pressure of more than 25% from baseline After spinal anesthesia, hemodynamic parameters, PI, PVI values were recorded every 5 minutes within the first hour of operation, then every 15 minutes. Level of maximum sensory blockade, duration of operation, amount of intraoperatively administered bupivacaine,fluid and irrigation fluid,, doses of ephedrine and atropine during hypotension and bradycardia were recorded. IVC diameters and IVCCI values were re-measured in the 0.,5. min after spinal anesthesia and at the end of the operation. The results of 81 patients were evaluated, because the IVC measurement could not be performed in 9 patients. The frequency of hypotension was found to be 39.5% after spinal anesthesia. Baseline IVCmin ≤0.99cm (AUC: 0.644, p=0.018) and baseline IVCCI> 44.5% (AUC: 0.628, p=0.047) were found as risk factors for development of hypotension. In hypotensive group, IVCmax and IVCmin values were low and IVCCI values were high during intraoperative period. There was no difference between PI and PVI values in cases with and without hypotension. As a result;.PI values are not effective but IVC measurements may be useful determining the risk of developing hypotension after spinal anesthesia.