Benign prostat hiperplazisi nedeni ile transüretral prostatektomi operasyonu sonrası üriner sistem enfeksiyonu gelişimini etkileyen faktörlerin incelenmesi
The analysis of factors that cause urinary system infection after transurethral prostatectomy operation for bening prostate hyperplasia
- Tez No: 512258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA AYDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Yeni teknolojik gelişmelere rağmen, transüretral prostat rezeksiyonu, benign prostat hiperplazisi tedavisinde altın standarttır. Cerrahi girişimlerde asepsi ve antisepsi kurallarına uyulmasına rağmen,perioperatif dönemde tetiklenen enfeksiyonlar hastanede kalış süresinde uzama ,maliyet artışı, morbidite gelişimi,bazı olgularda ise sistemik yayılımla sepsis ve hatta ölüm ile sonuçlanabilmektedir . Biz çalışmamızda TURP sonrası nozokomiyal üriner sistem infeksiyonu (NÜSİ) oluşmasında risk faktörleri değerlendirilmesi ve ilişkili faktörlerin aydınlatılmasını amaçladık. Materyel ve Metod: Çalışmamız tek merkezli,prospektif ,randomize olarak planlanmıştır. BPH nedeni ile ocak 2008-haziran 2009 tarihleri arasında TUR-P operasyonu yapılan , yaşları 49-87 (ortalama 67.5) arasında değişen 175 hasta değerlendirildi.Çalışmamızda risk faktörleri (PSA , prostat biopsisi, TURP işleminin süresi, doku ağırlığı, intraoperatif komplikasyonlar, preoperatif bakteriüri, daimi kateterizasyon, histopatolojik sonuç ) ile nozokomiyal infeksiyonlar arasında ilişki incelendi.Hastaları postoperatif nozokomial ÜSİ gelişenler, nozokomial ÜSİ gelişmeyenler olarak ikiye ayırarak belirlediğimiz risk faktörlerini karşılaştırdık. Bulgular: Çalışmaya alınan toplam hasta sayısı 175 olup,nozokomiyal infeksiyon görülen 34 hasta infeksiyon semptom veya bulguları ile birlikte olmak üzere %19.4 oranındadır. Preoparatif kateterizasyon (p=0.01) ve preoperatif bakteriüri (p=0.044) postoperatif NÜSİ gelişimini etkilemektedir. Diğer taraftan nozokomiyal ÜSİ gelişen grupta diğer nozokomiyal infeksiyonlar ve inflamatuar komplikasyonlar, postoperatif NÜSİ gelişmeyen grupla karşılaştığında, anlamlı derecede yüksek görülmüştür(p=0.001). TURP işlemi ile eş zamanlı uygulanan ek cerrahi girişimlerden sadece sistolitotripsi istatiksel anlamlıdır, TURP sırasında mesane taşı nedeniyle girişim yapılması nozokomiyal enfeksiyon riskini artırır. Sonuç: Cerrahi tedavi endikasyonu almış hastalara bu işlem zaman kaybetmeden uygulanmalıdır. özellikle preoperatif bakteriüri ve daimi katateterin oluşturduğu enfeksiyon riski nedeniyle daimi kateterli hastalar cerrahi tedaviye olabildiğince erken yönlendirilmelidir.TURP operasyonu öncesi ve sonrası her hasta için ayrı ayrı risk faktörleri göz önünde bulunarak uygun antibiyotik tedavisi verilmelidir. Kesin yargı için daha fazla hasta sayısına ve daha uzun izlem süresine gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Though the technological development ,transurethral prostatic resection is still gold standard for treatment of benign prostatic hyperplasia.However asepsis and antisepsis rules are administered in the surgical treatment,the infections in the perioperative period lead to increase in morbidity ,the cost and stay in hospital.In some cases with systemic progression it could be mortal by developing sepsis We aim to evaluate the risk factors of nosocomial urinary system infections after TURP in this study. Methods: Our study is planned as prospective, randomised, one centered study.The 175 patients who have underwent TURP for BPH.Between January 08- July 09 with the ages 49-87( mean 67,5).our study is the relation between(PSA,prostatic biopsy,the duration of operation,the weight of tissue,the complications of peroperative surgery,preoperative bacteriuri,permanent catheterization before surgery,histopathological)nosocomial infections are investigated as well. Results:The sum of the ratio of nosokomial infection is %19,4 (34 patients). Preoperative catheterization (P=0,01) and preoperative bacteriuri (P=0,044) effect the evolution of urinary system infection On the other hand the group of people who had urinary system infection;seemed to have other nosocomial infections and inflamatuar complications rather than the group with had no symptom of urinary system infection which is statistically meaningful Conclusion: We have to treate people who are diagnosed as bph immediately.Especially the ones with permanent catheterized and the people who have bacteriuri because of the risks of developing infections.Before the turp operations suitable antibiotics have to be given.There are more studies are needeed to prove and support our theory.