Bilgi tarama hizmetleri: Geleneksel ve bilgisayara dayalı tarama tekniklerinin karşılaştırmalı değerlendirmesi
- Tez No: 30796
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
IV ÖZET Bilgi tarama hizmetlerinin temel amacı, bilgi ihtiyaçlarını gidermek üzere hizmet isteyen kullanıcıları, istek konularıyla ilgili literatüre en kısa zamanda yönlendirmektir. Teknolojik gelişmeler, 1960'ların ortalarından itibaren taramaların bilgisayarla da yürütülmesini sağlamış, hizmetleri başarılı kılan öğelerden olan hi2İı yanıt süresini garantilemiştir. Yine de bilgisayar taramalarının yanıt süresinin geleneksel t aramalar ink inden ne oranda hızlı olduğunun bilinmesine ihtiyaç vardır. Hızlı yanıt süresinden daha önemli bulunan öğe ise, taramaların ne oranda niteliği yakalayabildiğidir. Nitelik, istek konusu açısından anlamlı olan künyelere ne oranda başarı ile erişilebildiği, taranan veri tabanının kapsamının ne olduğu, güncel bilginin ne derecede karşılanabildiği, tarama çıktısının yeterlilik derecesi ve harcanan kullanıcı çabasının miktarı ile ilgilidir. Kullanıcıların yakından ilgilendiği bu öğeler, taramaların başarısını ölçen“nitelik ölçütleri”ne (temelde anlamlılık, bütünlük, yenilik) dönüşerek taramaların hızını ölçen“süre ölçütleri”ile birlikte, hem geleneksel, hem bilgisayar taramalarının değerlendirildiği ölçütler olarak kabul edilmişlerdir. ülkemiz kurumlarında yapılan taramaların büyük çoğunluğunun tıp konusunda olması nedeniyle, bu konu ile sınırlandırılan araştırmamız, bilgisayar taramalarının yapıldığı“MEDLINE CD-ROM”u ile geleneksel taramaların dayandırıldığı“Index Medicus”u karşılaştırarak, bu kaynaklara dayalı tarama tekniklerinden hangisinin söz konusu niteliği daha etkili bir biçimde karşılayabildiğini, hangi tekniğin ne oranda daha hızlı olduğunu ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Araştırmamızda iki tekniğin karşılaştırmalı değerlendirilmesi yapılmış ve hipotezV olarak“Tıp konusunda bilgisayara dayalı CD-ROM tarama tekniği, anlamlılık, bütünlük, yenilik ve yanıt süresi öğeleri itibarıyla geleneksel tarama tekniğine göre daha etkilidir.”görüşü sınanmıştır. Karşılaştırmalı yöntemin kullanıldığı araştırmada veriler, literatür incelemesi, görüşme, anket ve yazışma teknikleriyle elde edilmiştir. Hacettepe üniversitesi Tıp Merkezi Kütüphanesi'ne literatür taraması yaptırmak üzere başvuran doktorlar 50 örneklemle temsil edilerek, tarama istekleri hem CD-ROM ile, hem geleneksel teknikle karşılanmıştır. Tarama sonuçlarının, söz konusu ölçütler açısından karşılaştır¬ malı değerlendirilmesiyle hipotez kanıtlanmıştır. Genel olarak elde edilen sonuçlara göre, iki teknik, birbirlerini tamamlayan özelliklere sahiptir. Bu özellikler, ölçütler ve kullanıcı tercihi açısından daha üstün bir tarama tekniği olduğu belirlenen CD-ROM tekniğinin geleneksel teknikle birlikte kullanılmasının yerinde olacağını düşündürmektedir. Gerçekleşmesi beklenen temel önerimiz, birbirlerini çeşitli yönlerden tamamlayan bu iki tekniğin birlikte kullanılması olmuştur.
Özet (Çeviri)
vi SUMMARY The main objective of literature searching services, is to direct the members of the user community served, to the relevant citations related to their search request topics, as rapidly as possible. Technological developments, since the mid 1960 's, offered computer searches, in addition to the manual ones. The rapid response time, which is one of the search performance components, is guaranteed since then. However, there is still a need for a comparison concerning the response time of the computer searches, that of the manual ones, to find out how much the former is speedy. On the other hand, the quality of the search, seems to be a more important component than the rapid response time. The quality consists of considerations such as, the retrieval of relevant citations that meet the user needs mentioned through their search requests, the coverage of the database searched, as well as the effectiveness of the search in attaining the current literature, the efficiency of the search printout and the amount of the user effort. These components, which the users of the services do take close interest in, are later classified principally as relevancy, coverage and novelty, constituting the quality criteria of the search performance. Besides the“quality criteria”,“time criteria”which determine the speed of the searches, are basically accepted as the criteria of search evaluation, valid both for computer and manual searches. Since most of the searches performed by several institutions in this country are on medicine, the scope of the present research is limited to this field. Computer searches are based on“MEDLINE CD-ROM”and manual ones on printed“Index Medicus”. In fact, the comparison of these two sources is the comparison of twovii search techniques: CD-ROM and manual. The aim of the comparison is to determine the more effective search technique, in terms of quality and time criteria. The comparative evaluation of the techniques is performed and the following report hypothesis is tested:“In the field of medicine, the CD-ROM search technique is more effective than the manual search technique in terms of the components which are relevancy, coverage, novelty and response time. ”In the present research Comparative Method is utilized and data are collected through literature analysis, interviews, questionnaires and correspondance. The medical doctors of Hacettepe University Medical Center, who refer to the searching services of the Center Library, are represented by 50 samples. 50 request topics are searched both manually and by computer. The search results were the subject of the comparative evaluation study. The comparison were performed in terms of the criteria mentioned above. As a result of this study, the hypothesis is proved to be true. Based on the results of this study, it is found out that the two search techniques have complementary features. Although CD-ROM is proved to be a more effective search technique in terms of quality and time criteria and the user preference comes out to be in favour of this technique, the abovementioned complementary characteristic features suggest the co-existence of both techniques, where possible and needed. Therefore, the main proposal of the present research is to make co-existence of CD-ROM and manual search techniques possible.