İlkokul çağındaki çocuklarda kendilik algısı
  1. Tez No: 30795
  2. Yazar: ZEYNEP İLKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı ilkokula giden çocukların, kendilik algılarını ve algıladıkları sosyal desteği incelemektir. Araştırmada ayrıca genel kendilik değeri ile çeşitli alanlara ilişkin başarı algısı ve sosyal destek arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu amaçla araştırmada, Kendilik Algısını incelemek için Harter'ın (1 985) geliştirdiği Kendilik Algısı Profili ; sosyal desteği incelemek için, yine Harter'ın geliştirdiği Sosyal Destek Ölçeği kullanılmıştır. Kendilik Algısı Profilinin, Okulla İlgili Yeterlik, Sosyal Kabul, Atletik Yeterlik, Fiziksel Görünüm, Davranıştan Duyulan Tatmin ve Genel Kendilik Değeri olmak üzere 6 alt ölçeği vardır. Sosyal Destek Ölçeğinin ise Ebeveyn, Öğretmen, Sınıf Arkadaşı ve Yakın Arkadaş olmak üzere 4 alt ölçeği vardır. Sunulan araştırmaya üç ayrı sosyo-ekonomik düzey gruplarından (alt, orta, üst) gelen 9, 10 ve l 1 yaşındaki 450 kız ve erkek öğrenci katılmıştır, ölçekler üç ayrı ilkokulda (farklı SED grublarını temsilen) deneklere gruplar halinde uygulanmıştır, ölçümlerin değerlendirilmesinde varyans analizi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon tekniği ve t-test kullanılmıştır. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre, Cinsiyet, SED ve yaş değişkenleri hem Kendilik. Algısı Profilinin alt ölçeklerinden elde edilen puanlar, hem de Sosyal Destek Ölçeğinin alt ölçeklerinden elde edilen puanlar üzerine fark yaratmıştır. Ayrıca Kendilik Algısı Profilinin Genel Kendilik Değeri alt ölçeği ile profilin diğer alt ölçekleri ve Sosyal Destek ölçeğinin alt ölçekleri arasında pozitif yönde manidar bir ilişki bulunmuştur. Araştırmada elde edilen sonuçlar çeşitli açılardan tartışılmıştır. Konu araştırılırken ortaya çıkan problemler ele alınmıştır. Bu konuda ilerde yapılabilecek araştırmalar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The purpose of this research was to determine self perception in primary school children and how those children percieve social support-they receive. The relations between global self worth and percieved competence in various areas and social support are also considered. Scales used in this research are The Self Perception Profile for Children (Harter,1985a) and Social Support Scale for Children and Adolescents (Harter, 1985b). Scholastic Competance, Social Acceptance, Athletic Competance, Physical Appearence, Behavioral Conduct and Global Self Worth are the 6 subscales of Self Perception Profile. Parent, Classmate, Friend and Teacher Support are four subscales of Social Support Scale. 225 boys and 225 grils whose ages are between 9 and 1 1 and coming from 3 different socio-economic levels participated in the research. The subjects of the study were drawn from 3 elementary school in Ankara-each represerting a different socio-economic level. The data collected were analysed through the use of, Pearson Product- Moment Correlation Coefficient, t-test and Analysis of Variance. Statistical analysis results showed that, sex, socio-economic level and age variables caused significant differences on the mean scores of the subscales of both Social Support Scale and Self Perception Profile. There is a positive correlation between Global Self Worth subscale and the other subscales of Self Perception Profile and also the subscales of Social Support Scale. The findings of the study, are discussed from different perspectives. Questions accured during the research have been emphasized to lead further studies on the subject.