Üniversite kütüphanelerinde kitap koleksiyonunun kullanımı üzerine bir araştırma
- Tez No: 30797
 - Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ARTUKOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 258
Özet
iii ÖZET üniversite kütüphanesinin bağlı olduğu üniversitenin fonksiyonlarını yerine getirmesinde rolü büyüktür, üniversitelerin özellikle araştırma ve öğretim fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri için bilgiye ve bilgi kaynaklarına gereksinimleri vardır. Bunlara en iyi biçimde, kendilerine bağlı üniversite kütüphaneleri sayesinde erişebilmektedirler. Her kütüphane türünde olduğu gibi, üniversite kütüphanelerinde de koleksiyon geliştirme politikaları olmalıdır. Bu politikalara göre geliştirilen koleksiyonlarla üniversite kütüphaneleri kullanıcılarına daha etkin hizmetler verebilmektedir. Koleksiyon değerlendirmesi, koleksiyon geliştirmenin en önemli fonksiyonlarından biridir. Kitap koleksiyonları nicelik ve nitelik yönünden değerlendirilebilmektedir. Gelişmiş ülkelerde son yıllar da, koleksiyon değerlendirilmesinin, niteliksel yöntemlerden biri olan kullanım analizleri üzerinde odaklandığı görülmektedir. Kullanım analizleri objektif bir biçimde, koleksiyonun kütüphane içinde ve ödünç verme yoluyla kullanımını analiz etmektedir. Analiz sonuçları sağlama, seçim, ayıklama, koleksiyon plânlaması gibi koleksiyon geliştirme işlemleriyle ilgili olarak kütüphane yöneticilerine önemli veriler sağlamaktadır. Araştırmamız, ülkemiz üniversite kütüphanelerinde koleksiyon geliştirme çalışmalarına katkıda bulunmak ve dolayısıyla koleksiyonların daha etkin bir biçimde kullanılmalarını sağlamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma hipotezi“üniversite kütüphanelerinde kitap koleksiyonlarıyla ilgili olarak kullanım analizlerinin yapılmaması, okuyucu hizmetlerinin sağlıklı bir ölçüde verilmesini engel İçmektedir”şeklinde kurulmuştur.iv Betimleme yöntemi uygulanan araştırmada veriler, literatür incelemesi, ödünç verme analizi, anket, görüşme ve gözlem tekniklerinden yararlanılarak elde edilmiştir. Araştırmamızda, bir öğretim yılı süresince, Hacettepe üniversitesi Beytepe Merkez Kütüphanesi, Orta Doğu Teknik üniversitesi Kütüphanesi ve Gazi üniversitesi Kütüphanesi 'ndeki işletme, dilbilim ve genel biyoloji kitap koleksiyonlarının akademik personel ve öğrenci tarafından kullanımı analiz edilmiştir. Analiz sonunda ortaya çıkan sonuç, söz konusu kitap koleksiyonlarının çoğununun kullanılmadığıdır. Araştırmada ayrıca, işletme, dilbilim ve genel biyoloji konularında ders veren öğretim elemanlarına anket dağıtılmış ve kütüphane yöneticileriyle görüşülmüş, konu ile ilgili görüşleri alınmıştır. ödünç verme analiz sonuçlarından yararlanılarak yapı lan 1994 yılına ait kitap sayısı ve kullanım tahminleri, araştırmanın sonunda verilmiştir. Sonuç bölümünde, ülkemiz üniversite kütüphanelerinde koleksiyon geliştirme ve koleksiyon değerlendirmesi ile ilgili sorunlar üzerinde durulmuş ve öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The University library plays a great role for the university it is affiliated to, regarding fulfilling it's functions. The Universities are especially in need of information and information resources to carry out their research and education functions. And this is achived at best through the affiliated libraries. As in all sorts of libraries, the university libraries too should have collection development policies. The university libraries will be able to give more effec tive services to the users with the collections developed through those policies. The evaluation of collection is one of the most important functions of collection development. The book collections can be evaluated from qualitative and quantitative aspects. In the recent years it is observed that in developed countries stress is, put upon the analysis of use which is one of the qualitative methods of collection evaluation. The analysis uf use consists of analyzing objectively the usage of collections within the library and through circulation. The results of these analyses are providing important data to the library administrators concerning collection development proce dures such as acquisition, selection, weeding and collec tion planning. This study aims at contributing to the collection development studies of the university libraries in our country and consequently aims at ensuring the more effec tive usage of the university libraries. So, the hypothesis of this study is,“The lack of analysis of use, concerning book collections of university libraries are preventing the sound performance of reader services”. In this study the survey method has been used andVI data has been acquired through literature investigation, circulation analysis, questionnaires, interviews and ob servation techniques. Besides, the usage of collections on management, lin guistics and general biology of the Hacettepe University Beytepe Central Library, Middle East Technical University Library and Gazi University Library by the academic per sonnel and by students within an academic year (1 October 1991-30 June 1992) has been analyzed. The results of the analysis revealed that the great majority of the mentioned book collections are not been used. During this study, questionnaires have been dis tributed to lecturers in the field of management, linguis tics and general biology, and inverviews have been made with the administrators of the library. The estimations on number of books and usage for the year 1994, which have been achieved with the help of the analysis results of the circulation analysis, are to be found at the end of this study. In the couclusion, problems concerning collection development and collection evaluation at our university libraries have been emphasized and tried to offer sugges tions for the solution of the problems.