Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2000-2006 yıllarında tanı, tedavi ve izlemi yapılan meme kanserli hastaların hastalıklarının tanımlanması ve sağkalım durumları ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Descriptive characteristics of patients diagnosed, treated and followed for breast cancer at Dokuz Eylul Üniversity Hospital during 2000-2006 and determination of factors associated with survival
  1. Tez No: 307962
  2. Yazar: MEHTAP KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHAT TEZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın amaçları; Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (DEÜTFH)'nde 2000-2006 yılları arasında meme kanser tanı ve/ya tedavisi olan hastaların bazı sosyodemografik özellikleri, risk faktörleri ve meme kanserine ilişkin özelliklerinin tanımlanması, bu hastaların tanıdan itibaren toplam sağkalımları ile ilişkili faktörler belirlenmesidir. Çalışmada İzmir Kanser İzlem ve Denetim Merkezi (KİDEM)!'nin DEÜTFH'nde tanı ve/ya tedavi gördüğü bildirilen meme kanserli hastaların listesiyle (779 hasta) meme kanserli toplam 1120 kadın hastaya ulaşılmıştır. Hastaların ortalama izlem süresi 75,5±39,4 (ortanca 78) aydır. Hastaların klinik evrelerine göre 5. yılın sonunda sağkalım olasılıkları evre 0 için %97,7, evre 1 için %95,7, evre 2A için %92,8, evre 2B için %87,7, evre 3A için 77,1, evre 3B için %62,0 ve evre 4 için %27,0'dir. Tanıda sırasındaki klinik evre ve yaş, medeni durum, sigara kullanımı, ilk adet yaşı, gebelik durumu, canlı doğum, emzirme, hormon replasman tedavisi, eşlik eden hastalıklar, tümörün yeri, çapı, lenf nod (LN) tutulumu, metastatik LN sayısı, LN oranı, metastatik organ tutulumu, histolojik derece, lenfovasküler invazyon, östrojen reseptörü (ER), progesteron reseptörü, cerrahi tedavi, kemoterapi, izlemde nüks ve metastaz meme kanseri tanısıyla izlenen kadınların sağkalımını etkileyen değişkenlerdir. Çok değişkenli sağkalım analizlerinin ilkinde klinik evre, eşlik eden hastalık ve ER durumu; ikincisinde ise LN oranı, izlemde metastaz ve ER durumu azaltılmış modellerde kalan değişkenlerdir. Meme kanserli hastaların kayıtlardaki veri eksikliği çalışmanın en önemli kısıtlılığı olup ?Kanser Kayıtları?nın önemi ortaya koymaktadır. KİDEM tarafından belirli illerde sınırlı kanser verilerinin toplanmaktadır. Türkiye'deki meme kanseri risklerinin ve sağkalımı etkileyen faktörlerin gerçek anlamda belirlenebilmesi için kanser kayıt sisteminin gelişmesine yönelik daha yoğun çabaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define some of the sociodemographic properties, risk factors and properties related to breast cancer among patients diagnosed and/or treated during 2000-2006 at Dokuz Eylul University Hospital, and to identify factors associated with their survival. In the study totally 1120 breast cancer women were included with the list of diagnosed and/or treated at Dokuz Eylul University Hospital was obtained from KIDEM (779 patients). The average follow up time for patients was 75.5±39.4 (median 78) months. The probability of the survival rate of patients5 years after their diagnosis is 97.7% for stage zero, 95.7% for stage 1, 92.8% for stage 2A, 87.7% for stage 2B, 77.1% for stage 3A, 62.0% for stage 3B and 27.0% for stage 4. The clinical stage, age, marital status, smoking, age at first menstruation, pregnancy, live births, breast feeding, hormone replacement treatment (HRT), comorbidity, location and diameter of the tumor, the lymph node (LN) involvement, number of metastatic LN, LN ratio, metastatic organ involvement, histological grade, lymphovascular invasion, estrogen receptor (ER), progesterone receptor, surgical treatment, chemotherapy, the recurrence and metastasis during follow up are identified as factors affecting survival. In the first multivariable survival analysis of data, advanced clinical stage, comobidity and ER absence and in the second one increased LNR, metastatic organ involvement and ER absence were found to be negatively associated with survival among breast cancer patients. The major limitation of the study is the lack of data in the records reveals the importance of cancer registry. Limited number of cancer variables in certain provinces collected by KİDEM. More intense efforts are needed for the development of cancer registry in Turkey to identify breast cancer risk factors and factors affecting the survival.