Burası er meydanı: Güreşte erkekliğin inşası
Here is the arena of men: Construction of masculinity in wrestling
- Tez No: 307961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEFİSE BULGU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 382
Özet
Bu araştırmanın amacı, toplumsal bir kurum olan sporun dallarından biri olan güreşte erkekliğin nasıl inşa olduğunu incelemektir. Bu süreçte toplumsal cinsiyetin farklı yapılarla ilişkisi ve özneler arası ilişki sırasında nasıl inşa olduğu göz önünde bulundurulacaktır. Bu anlamda erkekliğin ilişkisel ve çoklu deneyimlerini ortaya koymayı amaçlayan çalışmada, niteliksel araştırma yöntemi izlenmiştir. Gözlem, bireysel ve odak grup görüşmeleri ana veri toplama araçlarını oluşturmuştur. Temmuz 2008-Ağustos 2009 ayları arasında süren alan çalışmasında, farklı mekanlarda gözlem yapılmış, alan notları tutulmuştur. Ayrıca toplam 43 bireysel görüşme ve üç odak grup görüşmesi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler niteliksel içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonucunda güreşçi erkeklerin kimliklerinin inşa sürecinde coğrafi kökenlerinin ve sınıfsal konumlarının etkili olduğu, ayrıca dayanışma ağları ve kuruma özgü hiyerarşik yapının ilişkilerin düzenlenmesinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tüm bu yapısal dezavantajlar ve kişiler arası ilişkinin düzenleniş biçimi göz önünde bulundurulduğunda eril kimliğin inşa süreçlerinin araştırma katılımcılarına zarar veren çeşitli deneyimlere de neden olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore construction of masculinity in wrestling as a branch of sport which is a social institution. In order to understand that the relation of gender identity with different social structures and how it is constructed in relations among subjects will be examined. In this research which aims to shed light on multiple and relational experiences of masculinity, qualitative research method was used. The main data gathering techniques were observation, individual and focus group interviews. During the field research between July 2008 and August 2009, field notes were taken and 43 individual and three focus group interviews were conducted. Data was analysed by qualitative content analyse. As a result, it was stated that, wrestler?s geographical origin and social class status of them are related to the construction of their masculinity. It was also concluded that solidarity networks and hierarchical structure in the institution influences regulation of relations between wrestlers. Finally, considering structural disadvantages of wrestlers and the way their relationships are organized, it was stated that the process of construction of masculine identity cause various experiences which can harm them.