Üç farklı dönen eğe sisteminin kök kanal alanı, hacmi ve transportasyonuna etkisinin mikro bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Micro computed tomographical evaluation of effects of three different rotary systems on transportation and root canal volume and area
- Tez No: 307964
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, tasarım ve özellik olarak çeşitlilik gösteren 3 farklı dönen NiTi sistemi kullanılarak üst çene birinci büyük azı dişin distobukkal kökü üzerinde gerçekleştirilen kök kanal preparasyonunun etkinliğinin hacim ve yüzey alanı, prepare edilmeyen yüzey alan ve hacim miktarları ve şekillendirme sonrasında kanalda meydana gelen transportasyon açısından incelenmesidir. Bu çalışmada 30 adet çürüksüz üst molar dişin distobukkal kanalı kullanılmıştır. Dişler şekillendirme öncesinde ve sonrasında birer kez olmak üzere toplam iki kere Mikro tomografi cihazı ile taranmıştır. Şekillendirme öncesi ve sonrası elde edilen kesitler uygun yazılımlar yardımıyla üç boyutlu hale getirilmiş ve görüntüler üst üste çakıştırılarak hacim ve yüzey alanı, prepare edilmeyen yüzey alan ve hacim miktarları ile transportasyon ölçümleri yapılmıştır. Gruplar arası incelenen hiçbir parameter arasında herhangi bir istatistiksel fark bulunmamıştır. Elde edilen verilere dayanarak incelenen tüm eğe sistemleri için benzer preparasyon özellikleri saptanmış olması, her üç eğe tipinin de kök kanal preparasyonunda etkin olduğunu ve güvenle kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the efficiency of three different NiTi rotary file systems on root canal preparation performed on distobuccal root of maxillary first molars by means of volume and surface area of root canal, unprepared root canal volume and area and transportation. 30 freshly extracted teeth devoid of caries were used for this study. Teeth were scanned twice using micro computed tomography device prior to and following root canal preparations. Sections obtained were transformed into 3D models using appropriate software and measurements were performed on the images reconstructed. Statistically no differences were detected among the study groups with respect to any of the parameters investigated. Based on the data obtained, it can be concluded that all the rotary file systems achieved acceptable root canal preparation efficiencies and can be used in routine endodontic practice safely.