Gitar çalan müzisyenlerde üst ekstremite kas-iskelet sistemine ait problemlerin giderilmesi ve performansın arttırılmasına yönelik egzersiz eğitim programının etkinliği
The efficacy of exercise training program for management of muscle-skeletal system problems of upper extremities and improving performance in musicians playing guitar
  1. Tez No: 307965
  2. Yazar: MELTEM IŞINTAŞ ARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Müzik, Physical Medicine and Rehabilitation, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma, yaşları 16-35 arasında olan ve klasik gitar çalan 27 müzisyen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Egzersiz grubu (n=10), ev programı grubu (n=10) ve kontrol grubu (n=7) olarak ayrılan müzisyenlere, çalışmaya alındıktan sonra, 6. haftanın ve 3. ayın sonunda olmak üzere 3 kez değerlendirme yapılmıştır. Tüm gruplardaki müzisyenler, performans sırasındaki ağrı, müzik performansı ve performans sonrasındaki yorgunluk, performans anksiyetesi ve depresyon, parmak ısısı ve parmak ucu dokunma duyusu, kavrama ve çimdikleme kuvvetleri ve üst ekstremite fonksiyonları yönünden değerlendirilmiştir. 6 hafta süre ile ( haftada 3 gün) egzersiz grubundaki müzisyenlere egzersiz yaptırılırken, diğer gruba ev programı egzersizler verilmiştir. 6. hafta ve 3.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out with 27 classical guitar players aged between 16-35 years old. They have been divided into 3 groups as Exercise Group (n=10), Home-exercise Group (n=10) and Control Group (n=7). They have been evaluated 3 times during the study; before, at the end of 6 weeks and end of 3 months. All the musicians in 3 groups have been evaluated for pain, music performance, fatigue after the performance, anxiety and depression, temperature and touch-sensation of finger-tips, grip and pinch strengths and upper extremity functions. The Exercise Group has been exercised for 6 weeks (3 days/week), while the other exercise group has got home based exercises.