Adölesan kadın voleybol oyuncularında gövde stabilizasyon egzersiz eğitiminin kassal kuvvet, endurans ve denge üzerine etkisi
The effects of core stability excersises on muscle strength, endurance and balance in adolescent female volleyball players.
  1. Tez No: 307966
  2. Yazar: SEDA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yıldız S., Adolesan Kadın Voleybol Oyuncularında Gövde Stabilizasyon Egzersiz Eğitiminin Kassal Kuvvet, Endurans ve Denge Üzerine Etkisi. Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Spor Fizyoterapistliği Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2012. Bu çalışma, adölesan kadın voleybol oyuncularında gövde stabilizasyon egzersiz eğitiminin kassal kuvvet, endurans ve denge üzerine olan etkisini ortaya koymayı amaçladı. Toplam 23 kişiden (12,96±0,82yıl) oluşan 2 ayrı adolesan kadın voleybol takımı gövde kasları enduransı mekik testi, lateral köprü testi ve Biering Sorenson Testi ile; denge Star Excursion Balance Testi ile; gluteus medius izokinetik kuvveti Biodex 3 sistem (180 0/s, 270 0/s, ve 360 0/s) ile değerlendirildi. Daha sonra 12 kişilik (13,50±0,67 yıl) çalışma grubu (Grup 1) 6 hafta/3gün- 45 dk gövde stabilizasyon egzersiz eğitimine alındı ve rutin top antrenmanlarına devam etti. 11 kişilik (12,36±0,5 yıl) kontrol grubu (Grup 2) ise sadece top antrenmanlarına devam etti. Her 2 grup eğitim öncesi ve 6 hafta sonrası değerlendirildi. Çalışmanın istatistiksel analizi Mann Whitney U testi farkların farkı üzerinden yapıldı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Yıldız S., The effects of core stability excercises on muscle strength, endurance and balance in adolescent female volleyball players. Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Sports Physiotherapy Programme, Master of Science Thesis, Ankara, 2012. The purpose of this study was to determine the training effects of core stabilization exercises on muscle strength, endurance and balance in adolescent female volleyball players. Two adolescent female volleyball teams with 23 players (12,96±0,82 yrs) were taken into this study. Both teams which were divided into 2 groups including core stabilization (Group 1) and control group (Group 2) were evaluated their core muscle endurance with sit-ups, lateral bridge and Biering Sorenson Test; balance with Star Excursion Balance Test and isokinetic strength of Gluteus Medius test with Biodex 3 (180 0/s, 270 0/s, and 360 0/s). After assessment 12 players (13,50±0,67 yrs) of study group were taken to core stabilization exercise training for 6 weeks/3 times- 45 minutes and continued the routine ball training practices. Control group 11 players (12,36±0,5 yrs) only continued with their routine ball training practices. Both groups were evaluated before and after 6 weeks of programme. The Mann- Whitney U test on the differences of average pre and post-differences from evaluations was used for statistical analysis (p0,05).