İdiyopatik karpal tünel sendromunda splint tedavisi ile splint+gabapentin tedavisi etkinliğinin araştırılması
Efficiency of splint or splint plus gabapentin treatment in idiopathic carpal tunnel syndrome
- Tez No: 308020
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA TAŞCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Karpal tünel sendromu median sinirin el bileğinde kompresyonu nedeniyle meydana gelen ve klinik uygulamada en sık görülen tuzak mononöropatidir. En sık belirtisi bilek distalinde median sinir dağılımı ile ilişkili alanda görülen karıncalanma ve uyuşmanın eşlik ettiği yanıcı ağrıdır. Tedavisinde konservatif ve cerrahi yöntemler mevcuttur. KTS'nin konservatif tedavisinde splint yaygın olarak kullanılmaktadır. Son dönemde yeni antiepileptik ilaçlardan olan gabapentinin KTS'de etkinliğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, idiyopatik karpal tünel sendromunda splint uygulaması ile kombine edilen gabapentin tedavisinin etkinliğini ve kombine tedavinin tek başına splint uygulamasından üstün olup olmadığını klinik ve elektronörofizyolojik parametrelerle değerlendirmektir. Bu amaçla klinik ve elektronörofizyolozik olarak idiyopatik KTS tanısı alan 30 hasta çalışmaya alındı. Randomizasyon ile oluşturulan bir gruba splint ve 1800mg/gün gabapentin kombine tedavisi, diğer gruba ise sadece splint tedavisi uygulandı. Olgular tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1.ay ve 6. ayda değerlendirildi. Sonuçlarımız, Vizüel analog skala (VAS), Boston Karpal Tünel Sorgulama Anketi, kavrama gücü ve elektronörofizyolojik inceleme ile değerlendirildi ve Likert skalası ile tedavi memnuniyeti sorgulandı. VAS-ağrı, VAS-uyuşukluk ve semptom şiddet skalası değerlendirmesinde her iki grupta da düzelme saptanırken gruplar arasında farklılık yoktu. Kavrama gücü ve fonksiyonel durum skalası değerlendirmesinde ise sadece splint grubunda anlamlı düzelme gözlendi. Elektronörofizyolojik değerlendirmede; motor distal latansta kombine tedavi alan grupta, duyusal amplitüdte splint grubunda ve duyusal ileti hızı parametrelerinde her iki grupta anlamlı düzelme saptanırken, gruplar arası değerlendirmede sadece duyusal ileti hızında kombine tedavi alan grupta anlamlı düzelme saptandı. Çalışmamızda, KTS tedavisinde splint+gabapentin kombinasyonunun median sinir duyusal ileti hızı dışında tek başına splint kullanımına üstünlüğü olmadığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
Carpal tunnel syndrome (CTS) is the most common form of entrapment mononeuropathies which results from the compression of median nerve at the level of wrist. The most common symptom is burning pain associated with tingling and numbness in median nerve distribution distally to the wrist. Conservative and surgical treatment modalities are available. Splints are widely used in the conservative treatment. The efficiency of a new antiepileptic drug, gabapentin, in the treatment of CTS was shown in recent studies. The aim of the present study was to evaluate the efficiency of gabapentin treatment combined with splint application in idiopathic CTS and to determine clinically and electroneurophysiologically if the combined treatment is superior to splint application alone. A total of 30 patients with a clinical and electroneurophysiological diagnosis of CTS were recruited to the study and randomized into two groups to receive combined treatment consisting of 1800 mg/day gabapentin and splint application or to use splint alone. All patients were evaluated before and at 1 and 6 months after the treatment. Patients were assessed by Visual Analogue Scale (VAS), Boston Carpal Tunnel Questionnaire, grip strength and electroneurophysiological studies; the treatment satisfaction was evaluated by a Lickert scale. VAS-pain, VAS-numbness and symptom severity scores improved in both groups with no statistical difference between the groups. Grip strength and functional assessment improved significantly only in the splint group. In electroneurophysiological studies, motor distal latency in combined treatment group, sensory latency in splint group and sensory conduction velocity in both groups improved significantly. Intergroup comparisons revealed significant improvement in combined treatment group only for sensory conduction velocity. In conclusion, our study suggests that combination of splint and gabapentin is not superior to the splint alone in treatment of CTS, except for median nerve sensory conduction velocity.