Yeni tanı almış glioblastomlu hastalarda cerrahi rezeksiyon miktarının sağkalım üzerine etkisi
The effect of surgical resection to the survival of newly diagnosed glioblastoma patients
- Tez No: 308019
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TÜRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş: Glioblastom, santral sinir sisteminde en sık görülen glial tümörüdür. Sağkalım süresi en kısa olan tümörlerden biridir. Bu çalışmanın amacı, Glioblastom nedeni ileopere edilmiş olan hastalara uygulanan radikal cerrahi rezeksiyonun hastaların sağkalım sürelerine etkisini araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalında Glioblastom nedeni ile cerrahi rezeksiyon uygulanan ve daha önce bu nedenle ameliyat geçirmemiş 79 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların yaş, cinsiyet, başlangıç şikayeti ve şikayet süresi, tümör lokalizasyonu, ameliyat tarihi, postoperatif takip, rekürrens ve sağkalım süreleri (operasyondan son kontrole dek geçen süre),preoperatif ve postoperatif 0. ve 2. aylarda Karnofsky Performans Skorları (KPS), postoperatif uygulanan kemoterapi (KT) ve radyoterapi (RT) süreleri ile kaybedilmiş olanhastaların exitus nedenleri kaydedildi. Hastaların ortalama sağkalım süreleri belirlendi. Manyetik Rezonans (MR) görüntülerine dayalı olarak ?Osirix Dicom Viewer? kullanılarak ameliyat öncesi ve sonrası hacim analizleri yapılarak, cerrahi rezeksiyonun miktarı hesaplandı. Cerrahi rezeksiyonun miktarına göre hastalar 3 gruba ayrıldı (%98 den fazla; %90-98 arası; %90 dan az). Gruplarda postoperatif ortalama sağkalım sürelerive yıllara göre sağkalım oranları belirlendi. Cerrahi rezeksiyon miktarı, yaş (?65 veya altı), cinsiyet ve preoperatif KPS (?70 ya da
Özet (Çeviri)
Background: Glioblastoma is the most common glial tumor of the central nervous system. It is one of the tumor which has shorter survival time. The purpose of this study was to determine whether the extent of resection was associated with increased survival rate.Material and Method: We retrospectively analyzed preoperative, operative and postoperative treatment modalities of 79 patients who underwent Glioblastoma resection at Yeditepe University Hospital, Department of Neurosurgery, (n=106) to determineoverall survival. For each case we have reported age, sex, presenting symptoms and signs, tumor location, operation dates, postoperative follow up, recurrence and survival time (between first operation date to last control date), preoperative Karnofsky performance scores (KPS), early postoperative and second month control KPS, chemotherapy and radiotherapy types and durations and exitus reasons were recorded. We have calculated tumor and remnant volumes based on MR imaging results. We used ?Osirix Dicom Viewer? for the calculation of the preoperative and postoperative tumor volumes. All patients were divided into three groups according to extent of the surgical resection (>%98, %90-98, 70) were significant independent predictors and survival analyzes were performed.Results: In our series the mean survival was 22.8 month (95% CI 18.99 ? 26.61 month). Mean survival of the patients younger than 65 years old was higher than, mean survival ofthe patients over 65 years old, however this was not statistically significant (p= 0.276). The difference of the mean survival of patients with KPS score over 70 and below 70 was not statistically significant (p= 0.202). In the group of patients with 98% or more tumor resection the mean survival was significantly higher (p= 0.045) than the group of patientswith 90-98% and