Doğa formlarının soyutlanmasına yönelik heykel çalışmaları
  1. Tez No: 30803
  2. Yazar: OLCAY ATASEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. REMZİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Çalışmalara kaynaklık eden doğal biçimler, soyutlamacı bir gözle incelenmiş ve soyutlama süreci sonunda asıl biçimden farklı bir noktaya ulaşılmıştır. Zaten soyutlamacı anlayışla, doğadaki nesneler sanat ürününde oldukları gibi değil, yorumlamalar getirilerek yansıtılmaktadır. Yine de ortaya çıkan sanat ürününün, gerçek nesneden izler taşıdığını görmek mümkün olabilmektedir. Sanat tarihinde, XX. yy. 'in başlarıyla birlikte, sanatçılar doğayı soyutlamaya başlamışlardır. Bu dönemde, bilim, teknoloji ve endüstri alanındaki gelişmeler, toplumsal yaşamın da farklılaşmasına neden olmuştur. Bu yeni durum, sanatı da etkilemiş ve sanatçıyı çevreleyen -yeni atmosfer, onun farklı arayışlara yönelmesine neden olmuştur. Sanat eserinde, artık eskiden olduğu gibi doğa, gerçekçi biçimde yansıtılmamış, soyutlamacı bir yaklaşımla ele alınıp, bu gözle izlenmeye başlanmıştır. Doğa biçimlerini soyutlayarak çalışmalarım sürdüren sanatçılar -soyutlama bir süreç olarak düşünülürse- bu sürecin sonunda, doğa biçimlerinden tamamen farklı noktalara ulaşırlar. Oluşan bu yeni biçim, doğa ile ilgili bir iz taşımayan, soyut biçimdir. Kişisel çalışmalar oluşturulurken, bu anlayış göz önünde tutulmuştur. Doğadan seçilen konular, nesneler, biçimsel olarak incelenmiş ve soyutlamacı bir yaklaşımla ele alınmıştır. Yaşanan bu süreç içinde esas alınan doğal biçimden daha farklı biçimlere ulaşılmıştır. Bu doğal biçimler soyutlanırken kullanılan malzemenin biçimsel özellikleri gözardı edilmemeye çalışılmıştır. Bunun, sonuçta elde edilen biçimin oluşmasında, son şeklini almasında en önemli etkiyi oluşturduğu söylenebilir. Yeni biçim oluşturulurken malzemenin yönlendirmesi söz konusu olmuştur, bu da farklı biçimlendirme yöntemlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Natural forms which are the resources of the studies, are examined from an abstractive point of view and at the end of the abstraction process, a point which is different from the original form is achieved. As a matter of fact, with an abstractive sense, natural objects are reflected on the work of art through interpretations, not as they are originally. However, still, it is possible to see that the work of art which came into light has got traces of the original form. In the history of art, by the early 20 th century, the artists started to abstract the nature. In this period, developments in science, technology and in industry caused the social life to change. This new situation influenced art and this new atmosphere surrounding the artist caused him to aim at different searchs. In the work of art, nature isn't reflected in a realistic form as it used to be before, but now it is taken into consideration through an abstractive approach and is observed through this point of view. Artists who carry on their studies by abstracting natural forms -if abstraction is taken as a process- at the end of this process they reach a totally different point compared to the natural forms. This new form is an abstract form, having no traces of the nature. This sense is taken into consideration during the studies. The subject matter, objects taken from nature are studied through a formalistle view and are examined in an abstractive sense. During this process, forms, varied from the basic natural form, are achieved. While these natural forms are being abstracted, the formal characteristics of the material used are taken of notice. It can be said that, it is the most important influence on the form obtained, and on its taking the final form as a result. On the other hand, the material has a directive role on the creation of the new form, and this coused various methods of forming to come to light. 11