Denetimli serbestlik tedbiri olan hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve uygulaması
The postponement of the declaration of a sentence with probation measures and it's implementation
- Tez No: 308062
- Danışmanlar: PROF. DR. İMDAT ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmamızda 2008 yılında hukuk sistemimize giren hükmün açıklanmasının geri bırakılması sisteminin etkinliğinin değerlendirilmesi, kişinin tekrar suç işlemesini önlemede daha islevsel hale gelmesi amacıyla mevcut uygulamanın değerlendirmesinin yapılması ve sistemin eksik yönleri ile uygulamadaki aksaklakların tespit edilmesi amaçlanmıştır.Çalışmamızda, 2008-2009 yılları arasında Bozüyük İlçesinde faaliyet gösteren Asliye Ceza Mahkemesi ile Sulh Ceza Mahkemesinde suçluluğu saptanan 1524 sanıktan koşulları uygun olan 716 sanığın sistemden yararlandırıldığı, tedbirlerin infaz oranlarının %70'e yaklaştığı, bir kısım tedbirlerin halen infaz aşamasında olduğu, sanıkların denetimli serbettlik tedbirlerini yerine getirme eğiliminde oldukları tespit edilmiştir.Suç işlediği saptanan sanıkların demografik yapılarına paralel olarak, sistemden yararlanan sanıkların önemli çoğunluğunu eğitim ve gelir düzeyi düşük, yetişkin erkeklerin oluşturduğu görülmüştür.Sisteminden yararlanan sanıklara tüm durumlarda cezalandırıcı veya iyileştirici tedbirlerin uygulanmadığı ve çocuk suçlular dışındaki suçlularla ilgili karar öncesi anket çalışması yaptırılmadığı belirlenmiştir. Suç tekrarının önlenmesi, sistemin etkinliğinin ve verimliliğinin sağlanması için denetimli serbestlik tedbirlerinin zorunlu olması ve sistemden yararlanacak sanıkların bilimsel metodlarla iyi bir seçime tabi tutulması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at evaluating the effectiveness of the probation system entered the legal system in 2008, which assess the current application to make it more functional for preventing to re-offense, to determine the flaws in the system and, deficiencies in the application.In our study, it has determined that 716 of 1524 eligible defendants, who have been found guilty by Criminal and the Magistrate?s court of Bozüyük between 2008 and 2009, benefited from the system, the execution rates of obligations have approached about 70%, some obligations are still under execution and, the defendants tend to perform the obligations in terms of probation.According to demographic situations of defendants who were detected guilty, it has been determined that the most of the defendants who benefited from the system are low-educated and low- income adult males.It has been found out that punitive or remedial obligations in all cases weren?t implemented to the defendants who benefited from the system and any survey wasn?t done with the offenders other than juveline delinquents before the related judgement.In this study it?s been emphasized that obligations in terms of probation must be compulsory and the defendants who will be benefited from the system should be subject to a good selection with scientific methods for prevention of the recurrence of crime, ensuring the effectiveness and efficiency of the system.