Parmak izlerinden elde edilen dna'nın mini str tekniği ile incelenmesi
The evaluation of dna identification by mini str's from fingerprints
- Tez No: 308061
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Genetik, Forensic Medicine, Genetics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Mağdur ya da failin kimliğini belirlemede parmak izlerinin önemi büyüktür. İki parmak izinin birbirinin eşi olduğuna karar vermek için uluslararası meslek örgütleri ya da Interpol ve Europol benzeri kuruluşlar, belirli sayıdan az olmamak kaydıyla, benzerliklerin bulunmasını şart koşarlar. Ancak, tam olmayan kimi parmak izleri, görünürleştirilseler bile, mukayeseye elverişli değillerdir.Parmak izleri gibi eser miktarda veya yüksek derecede tahribata uğramış DNA içeren biyolojik örneklerden idantifikasyon yapmak amacı ile geliştirilmiş Mini STR'lardan faydalınabilir. Konvansiyonel STR'ların yerine ilk defa Mini STR'ların kullanılması planlanan bu araştırmanın hedefi parmak izlerinden Mini STR tekniği ile DNA profili elde etmek ve bunun olabildiğince, polis ve jandarma kriminal laboratuvarlarında rutin bir inceleme yöntemi olarak kullanılabilmesini sağlayacak standardizasyona gitmektir.Çalışmamızda 90 adet parmak izinden izolasyon ve 60 parmak izinden idantfikasyon çalışmaları gerçekleştirilmiş ve latent parmak izlerinin görünürleştirilmesi için kullanılan siyah manyetik tozun etkisi değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara bakıldığında parmak izlerinden DNA izolasyonunun ve Mini STR yöntemi ile amplifikasyonun lokus ortalaması hesaplandığında %95 oranında başarılı olduğu görüldü. Bu yöntem yüksek oranda tam bir profil elde edebilmek ve idantifikasyona giderek tasnif ve mukayeseye elverişsiz parmak izlerinden faydalanabilmeyi olası kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fingerprints are important evidence employed to identify the victim or the perpetrator. International organizations of criminalistics, such as Interpol and Europol, have set a certain minimum number of matches, in order to conclude that two fingerprints are identical. Thus, even when the fingerprints can be developed and visualized they are ?not suitable for identification? if they do not contain the sufficient number of characteristics to be compared..Mini STR?s are developed to be used in order to enable identification from LCN or highly degraded DNA samples. As the fingerprints belong to this category we aimed to employ the Mini STR?s and type full profiles and thus to standardize a method that can be used by the forensic laboratories.In our study DNA was isolated from 90 fingerprints and amplification were done from 60 fingerprint samples. Also the effect of the magnetic black powder that is used fort the visualization of the latent fingerprints was evaluated. The results showed that the both the isolation and the amplification were successful as the mean percenteage of the correctly amplified loci was calculated as %95. The method enables the DNA identification from unsuitable fingerprints for comparison at a high level.