Dış ticaret kalkınma ilişkisi çerçevesinde Türk dış ticaretinin gelişimi
  1. Tez No: 30808
  2. Yazar: ÖZGÜR TEOMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİME OYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Türkiye'de 1994 yılına kadar olan 71 yıllık Cumhuriyet tarihi boyunca 1923 - 1930 arasındaki liberal dönem hariç tutulursa, ihracat ve ithalat oldukça düşük seviyelerde gerçekleşmiştir. İthalat korumacı uygulamalarla sınırlanırken, ihracat durağan bir yapı içinde olmuştur. Dolayısıyla 19801i yıllara gelinceye dek Türkiye'de dış ticaret kalkınma açısından sürükleyici bir rol oynamazken, uygulanan içe dönük politikalarla ekonomide bir yandan döviz darboğazım giderme, bir yandan da sınai bir alt yapı oluşturma çabası hakim olmuştur. 1980 sonrasında ise Türkiye, ekonomiye hakim olan genel anlayışları değiştirmek suretiyle liberal uygulamalar başlatmış ve bu doğrultuda dış ticaretine de farklı bir yaklaşım getirerek dış dünya ile entegrasyonu sağlamaya yönelik adımlar atmıştır. Benimsenen yeni anlayış çerçevesindeki uygulamalar özellikle ihracatta önemli bir atılımı beraberinde getirirken, dış ticaretteki göstergelerde önemli değişimler gerçekleşmiştir. Bu çalışmanın esas amacı dış ticarette yaşanmış olan gelişmeleri nedenleri ve sonuçlarıyla beraber ele alarak Türkiye'nin 70 yıllık kalkınma çabası üzerindeki etkilerini sorgulamaktır. Bu amaca yönelik olarak birinci bölümde dış ticaret - kalkınma ilişkisi konusunda ortaya çıkan teori ve görüşler ele alınmış, dış ticaretin ülkelerin gelişmişlik düzeyleri üzerinde yarattığı etkiler incelenmiştir. Daha sonraki bölümler ise tarih boyunca Türkiye'de yaşanmış olan dış ticaret deneyimlerinin kapsamlı bir biçimde irdelenmesine yöneliktir. Bölümler arasında 1980 - 1994 dönemi dış ticarette radikal sayılabilecek bir değişim içerdiği için ağırlıklı olarak ele alınmış ve değişimin gerçekleşme koşullan ile ortaya çıkardığı sonuçlar üzerinde yoğunlaşılmıştır.11 Türkiye'de dış ticaret - kalkınma ilişkisinin incelenmesi düşündürücü bazı gelişmeler ortaya çıkarmaktadır. Her ne kadar Türkiye özellikle son yıllarda dış ticaretinde bazı gelişmekte olan ülkelere kıyasla oldukça önemli bir hamle yapmışsa da örneğin Uzak Doğu ülkeleri gibi dış ticareti kalkınma süreçlerinde hızlandırıcı bir faktör haline dönüştürebilmiş değildir. Çalışmada dış ticaretle ilgili olarak yaşanan deneyimler, söz konusu farklılıkları nedensel olarak ortaya koymaya ve geleceğe dönük değerlendirmelere ışık tutmaya yöneliktir.
Özet (Çeviri)
ııı SUMMARY Exportation and Importation in Turkey, with the exception of the liberal period between the years 1923 - 1930, has been realized on very low levels throughout Republican history, an era now 71 years old in 1994. While importation has been limited by protective applications, exportations have progressed at a slow rate. Therefore, while foreign trade had not been a driving force in development at Turkey till 1980, dominating efforts were in the direction of alleviating the foreign exchange bottleneck and establishing an industrial infrastructure with internally- oriented policies applied at the time. In the post-1980s, Turkey initiated liberal applications by changing the general disciplines dominating the economy, and took steps towards ensuring global integration by introducing a different approach to foreign trade. While applications within the framework of the newly adopted discipline gave birth to a substantial increase in exportation, major changes had been realized in the indicators of foreign trade. The main objective of this study is to determine the effects of the changes experienced in foreign trade on the 70-year development efforts of Turkey by examining the related reasons and conclusions. In line with this objective, in Chapter I theories and opinions on the foreign trade-development relations and the development levels of countries were examined. Latter chapters focus on the extensive examination of foreign trade experiences realized in Turkey throughout history. Among these chapters, one of them emphasized on the fact that the 1980- 1994 period comprised a change in foreign trade which may be deemed as even radical, and centred on the results appearing with the realization conditions of this change.IV The study on the foreign trade-development relationship in Turkey reveals certain thought-provoking developments. Although Turkey has made substantial progress in comparison with certain other developing countries in the field of foreign trade particularly in recent years, it has yet to transform foreign trade as an accelerating factor in the development cycle (e.g., Far East countries). The experiences in foreign trade given in this study are oriented on causally revealing the said differences and to shed light on future evaluations.