Lise gençlerinin vakit geçirdiği ortamların madde kullanımı davranışı üzerindeki etkileri: Bayrampaşa örneklemi
The impact of social environment of high school students on substance use: Bayrampaşa sample
- Tez No: 308085
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi madde kullanım probleminin ülkemiz açısından da son yıllarda medyada yer alması ve yapılan araştırmalarla ciddi bir problem olarak nitelendirilmekte olduğu ifade edilmektedir. Bu kapsamda madde kullanım problemi ülkeler arasında bir gençlik problemi olarak algılanmakta ve sosyal bir bakış açısıyla çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Bu çerçevede ergenlik dönemi madde kullanımı için risk taşıyan bir dönemdir. Bu dönemde içinde bulunulan ortam, çevresel etkenler, aile ve arkadaş özelliklerinin madde kullanımını belirleyebilecek etkenler olabileceği ileri sürülmektedir. Bu nedenle madde kullanım riskine etki eden faktörlerin ortaya konması madde kullanımının önlenmesine yönelik çalışmaların temelini oluşturur. Ülkemizde henüz ülke genelini ölçücü 15 ? 65 yaş aralığındaki madde kullanım riskini ortaya koyacak çalışmalar olmadığından bu tür etken faktörlerin belirlenmesi ve buna yönelik önleme çalışmalarının dizayn edilmesi etkin bir şekilde gerçekleştirilememektedir. Bu durum araştırmamız kapsamında da ortaya konmuş ve bu ihtiyacı giderme adına bu tür ölçüm çalışmalarının ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur.Bu çalışma ile ülke genelinde yapılan çalışmalar derlenmiş, madde kullanım riskini açıklamadaki ortaya konan teoriler uluslar arası boyuttaki çalışmalarıyla belirtilmiş ve madde kullanım problemi sosyal sermaye kavramı çerçevesinde incelenerek veriler ışığında tartışılmıştır. Bu tartışma sonucunda da birincil bir önleme modeli ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışma kapsamında hazırlanan anket uygulaması İstanbul Bayrampaşa ilçesindeki beş farklı lisede okulların rehber öğretmenlerinin destekleriyle sınıflara gruplar halinde uygulanmıştır.Araştırma bulgularına göre, madde kullanım probleminin açıklanmasında gençlerin aileleri ve arkadaşlarıyla geçirdikleri vaktin sıklığının, katıldıkları sosyal etkinliklerin ve aile kontrolünün önemli olduğu ve madde kullanımı ile aralarında anlamlı bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Ayrıca cinsiyet ve yaş faktörleri ile gençlerin madde kullanım düzeyleri arasında da anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Madde kullanım probleminin açıklanmasında ortaya konulan bulguların problemin anlaşılması ve hazırlanacak birincil önleme çalışmaları için önemli bilgiler vereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Substance use is a critical issue for our country like all over world, because it has many adverse consequences on individuals, society and government. Most of the research in this area and media suggest that substance use is a widespread social problem for our country.Substance use is a widespread Social problem, especially for youth in the countries and to prevent youth from using substance, many researches have been done in perspective of society.So, there for the study revealed that adolescence has an impact on youth substance use. Social structure has an impact on youth behavior. Each dimension of their interaction types however has different effects on substance use. The variation relies upon peer influence, family attachment, surrounding youth activities have significant impact on using substance. The study also aims to prevent using substance by demonstrating factors of substance use problem.His noticed that, we have not done any research yet in our country to investigate the risk of use aged 15 ? 65 there for factors of substance use cannot be analyzed and so we don?t have detailed information about factors of substance use and solutions to prevent substance use. Little is known about the risking of substance use, the study aims to investigate this problem so it is so important research that the results may provide inferences about the effectiveness of the measurement of the research.By the contribution of the research, many research which are done generally in the our country, are organized and the study makes suggestions about how youth substance use can be reduced and what kind of policy and program implementations are more effective in responding to substance use.In particular, the study identifies how social capital plays an important role in this problem. The results show primary prevention program. During the research, groups of students answer the public surveys in five different high schools by contributing of guidance counselor in Bayrampasa, IST.The study finding show that activities, peer influence and family attachment are important to prevent using substance use and so there is a significance relationship between youth substance use and factor gender and age. Studying youth substance use will provide substantial contribution to the understanding of the problem and therefore besides academic contribution it will provide solutions to prevent substance use.