Tavşanlarda kıkırdak grefti iyileşmesinde doku yapıştırıcısı (n-butyl cyanoacrylate) ile sütür materyalinin (5.0 nylon) karşılaştırılması
Comparison healing of cartilage grafts in rabbits with tissue adhesive (n-butyl cyanoacrylate) and the suture material (nylon 5.0)
  1. Tez No: 308086
  2. Yazar: ÖMER ELMAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HIDIR KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada tavşan kulak kıkırdakları üzerinde tek kat,çift kat ve üç katlı kıkırdak greftlerinde doku yapıştırıcısı (N-Butyl-2-Cyanoacrylate) ve sütür materyali (5.0 Nylon) makroskopik ve histolojik olarak karşılaştırıldı.MATERYAL VE METOD: 18 adet her iki cinsten beyaz, 3000-3400 gram arasında (ortalama:3200 gram), yaşları 13-14 aylık Yeni Zellanda tavşanı kullanıldı. Tüm tavşanların kulaklarından kıkırdak grefti alındı. Alınan kıkırdak greftleri grup 1 de tek kat halinde sütür materyali ile, grup 2 de tek kat halinde doku yapıştırıcısı ile, grup 3 de iki kat halinde sütür materyali ile, grup 4 de yine iki kat halinde doku yapıştırıcısı ile, grup 5 de üç kat halinde sütür ile ve grup 6 yine üç katlı olarak doku yapıştırıcısı ile aynı kulak kıkırdağı üzerine tespit edildi. Tüm işlemler aynı cerrah tarafından gerçekleştirildi. Tüm guruplardaki tavşanlar 12 hafta sonra yüksek doz ketamin hidroklorid sonrası intrakardiyak potasyum klorür (%7,5 KCL) verilerek öldürüldü ve uygulama yapılan bölgeyi içeren doku örnekleri alındı. Alınan doku örnekleri histopatolojik inceleme için patoloji labaratuarına gönderildi. Histopatolojik incelemelerde; Yabancı cisim reaksiyonu, inflamasyon derecesi, angiogenez (damarlanma), nekroz, fibrozis, fragmantasyon (parçalanma) ayrı ayrı değerlendirilerek skorlandı.BULGULAR: Gurup 1 ve grup 2 deki tavşanların kulaklarındaki kıkırdak greftleri incelendiğinden makroskopik olarak farklılık olmadığı görüldü. Kıkırdaklar yerleştirilmeden önceki ebatlarında ve renk olarak benzer özellikteydi. Grup 3 deki tavşanların sağ kulağında değişiklik gözlenmedi. Grup 4 deki tavşanların kulaklarındaki doku yapıştırıcı ile tespit edilen kıkırdaklarda alttaki kıkırdakta hafif yumuşama olduğu gözlendi. Grup 5 deki tavşanlara yerleştirilen kıkırdaklarda değişiklik gözlenmedi. Grup 6 da kulakta altta ve ortada kalan kıkırdaklarda yumuşama,sarımsı renk değişikliği ve hafif pürülan akıntı mevcuttu. Doku yapıştıcısının erimediği kristalleşmiş halde durduğu görüldü.Histolojik olarak özellikle çok katlı kıkırdak kullanılan ve doku yapıştırıcısı ile tespit edilen tavşanlarda yabancı cisim reaksyonu, inflamasyon, nekroz ve fragmantasyonun arttığı gözlemlendi.SONUÇ: Sonuç olarak, operasyon süresini kısaltması ve güçlü yapıştırıcı özelliğinin olmasından dolayı n-butil siyanoakrilat rinoplasti ve çeşitli fasial operasyonlarda ancak tek kat kullanılması uygundur. Çok katlı kıkırdak tespitlerinde kullanıldığı takdirde, kıkırdak nekrozu ve yabancı cisim reaksiyonu oluşabileceği ayrıca n-butil siyanoakrilat'ın erimeden kaldığı bu çalışmada gösterilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Siyanoakrilat, 5.0 Nylon, kıkırdak
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: In this study tissue glue (N-Butyl-2-Cyanoacrylate) and sutur material (5.0 Nylon) on one, two and three cartilage layers obtained from rabbit ear cartilage?s were compared macroscopically and histologically.MATERIAL AND METHOD: The study included 18 white New Zelland rabbit which weighed 3000 to 3400 gr (mean 3000) and aged 13 to 14 month. Cartilage grafts were harvested from the ears of the rabbits. The harvested cartilage grafts were placed on the same ear cartilage bye the sutur material as one layer in group 1, in group 2; by tissue glue as one layer, group 3; by sutur material as two layers, group 4; by tissue glue as two layers, group 5; by sutur material as three layers and group 6; by tissue glue as three layers. All of the procedures were performed by same surgeon. In the end of the 12th week the cartilage grafts on the ears were removed. Then these grafts were sent for histopatologic analysis. For the histologically analysis foreign body reaction, inflamation, angiogenesis, necrosis, fragmentation were scored.FINDINGS: İn the evalution of the cartilage grafts of rabbits? ears in group 1 and group 2, as significant macroscopic differents was not seen. The cartilages were in the similar size and color with the ones prior to the procedur. İn the right ear of the rabbits in group 3 a differance was not observed. İn the cartilages of rabbits ears group 4 were fixed by tissue glue, a mild softening under the cartilage was observed. İn the cartilages that were placed on the rabbit in group 5 difference was not observed. İn group 6; a yellowish color change a little purulent weeping and softining were observed on the cartilages which were placed on the bottom and middle site. İt was seen that tissue gluedid not melt and was crystallized.In the histological evaluation it was observed that foreign body reaction, inflamation, necrosis and increase in fragmentation were present especially in the ones that multiple layers of cartilage were used and fixed with tissue glue.RESULTS: In conclusion, it would be more suitable to use the n-butyl-cyanoacrylate as one layer in rhinoplasty and facial operations in due to its strong and advantages in decreasing the operation time. This study showed that when used with multiple layers of cartilages it the cartilage necrosis and foreign body reaction may occur while n-butyl-cyanoacrylate does not absorbed.KEY WORDS: Cartilage, 5.0 nylon, cyanoacrylate