Hipertrofik skar oluşumunun önlenmesinde ve tedavisinde sarı kantaron bitkisinin topikal kullanımının etkisinin araştirilması
The effect of topical use of hypericum perforatum on prevention and treatment of hypertrophic scar formation
  1. Tez No: 308088
  2. Yazar: MEHMET KORAY ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUTAF
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Hipertrofik skar; gecikmiş yara iyileşmesinde görülen, hücresel regülasyon bozukluğu ile karekterize dermal skarlaşma şeklidir. Hipertrofik skarlarda, anabolik ve katabolik sitokinler arasındaki dengenin anabolik sitokinler lehine bozulması, aşırı ekstrasellüler matriks birikimine neden olur. Hipertrofik skar için mevcut standart, efektif bir tedavi yoktur. Tedavide gelişigüzel yaklaşım en sık tercih edilen yöntemdir ve spesifik modaliteler hastaya göre seçilir. Son yıllarda, Extractum Cepae hipertrofik skar tedavisinde en popüler farmakolojik ajanlardan biri haline gelmiştir. Extractum cepae soğan ekstresinden elde edilen topikal bir jeldir. En iyi tanımlanmış flavonoidlerden biri olan Quercetin içermektedir. Extractum capae ile sarı kantaron bitkisinin içerik olarak benzer olması ve ikisinde de Quercetin etken maddesi bulunmasıdır.Toplam 40 adet sıçan sırtında oluşturulan eksizyonel defekt skarına kontrol grubu, zeytinyağı grubu, extractum capae, heparin ve allantoin karışımı ve sarı kantaron günde 2 kez 1 dakikalık uygulamalarla 3 ay boyunca topikal olarak kullanıldı. Zeytinyağı uygulamasında inflamasyon, fibroblast artışı, mast hücre artışındaki değişikliklerde anlamlı bir sonuç gözlenmez iken kollajen miktarındaki azalma anlamlı idi. E.cepae + heparin + allantoin grubunda inflamasyon ve kollagen lifleri bakımından anlamlı bir fark gözlenmez iken fibroblast ve mast hücresinde anlamlı azalma saptandı. Sarı kantaron grubunda da, hem fibroblast hem de mast hücresi bakımından anlamlı azalma gözlendi.
Özet (Çeviri)
Hypertrophic scar is a dermal scarring process characterized by disturbance of cellular regulatory mechanisms seen in delayed wound healing. The disturbance of balance between anabolic and catabolic cytokines in favour of anabolic pathway in hypertrophic scars results in excessive amount of extracellular matrix deposition. There is no effective standart treatment in hypertrophic scars. Treatment is based on random approaches and specific modalities are chosen for appropriate patients. Recently, extractum cepae has become the most famous pharmacological agent for treatment of hypertrophic scars. Extractum cepae is a gel obtained from onion extract. It contains one of the best described flavonoids, quercetin. Extractum cepae and hypericum perforatum have similar contents and both have quercetin as the active compound.An excisional defect was created on the back of fourty rats. The rats were randomly seperated into 4 groups as control, olive oil group, heparin, allantoin and extractum cepae mixture group and hypericum perforatum group and these were applied on the wound site twice a day for 1 minute for a period of 3 months. With olive oil, there was no significant increase in inflammation, fibroblast and mast cell numbers, however a statistically significant decrease in collagen amount was achieved. With E.cepae+heparin+allantoin group, there was no significant change in inflammation or collagen amount, whereas the decrease in mast cells and fibroblasts was statistically significant. In the hypericum perforatum group, as well, a statistically significant decrease in fibroblast and mast cells was observed.