Mamoplasti ve abdominoplasti operasyonlarının vücut postürü ve bel ağrısına etkisinin değerlendirilmesi
The effect of abdominoplasty and mammaplasty procedures on body posture and low back pain
- Tez No: 308089
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF TÜRKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Aşırı büyük memeye sahip olan hastalarda kitle etkisine bağlı olarak vücut denge merkezi değişir ve spinal eğimleri artar. Bundan dolayı intervertebral disklerin posteriorunda gelişen basınç hastada boyun, sırt ve bel ağrısına sebep olur. Büyük ve sarkık karına sahip hastalarda ise, artmış lomber lordoz, zayıf karın kas gücü, gövde kasların fleksör ve ekstansör gücünde dengesizlik, spinal mobilitede azalma ile boyun, sırt ve bel ağrısına neden olur. Birçok hasta bu şikayetleri gidermek üzere kilo vermek, destekleyici sütyen/korse kullanmak, ilaç almak ve fizik tedavi gibi farklı yöntemler denemelerine rağmen etkin ve uzun süreli iyileşme sağlanamamaktadır.Bu çalışma ile 40 mamoplasti ve 40 abdominoplasti operasyonları yapılmış toplam 80 hastanın ameliyat öncesi ve sonrası servikal lordoz, torasik kifoz, lumbosakral açı ve lomber aks değerlendirilerek büyük, sarkmış göğüs ve karının yol açtığı birçok fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar ve şikayetler karşılaştırıldı. Mamoplasti veya rektus pilikasyonu ile birlikte yapılan abdominoplasti sonrası vücut postürünü belirleyen torasik kifoz, lomber lordoz ve lumbosakral açıda düzelme sağlayacağını düşünmekteyiz. Makromasti ve abdominal lipodistrofi sadece kozmetik bir problem olmayıp, fiziksel ve psikolojik problemlere neden olduğu için sadece estetik bir operasyon olmamakla birlikte diğer ortopedik cerrahi girişimler kategorisinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Women with abnormally large breasts have, due to the mass effect, a shift of their body?s balance center and an increase in their spinal curvatures. The resultant pressure posteior to the intervertebral disks lead to neck, back and low back pain. On the other hand, patients with large and flaccid abdomen complain of neck, back and low back pain as a result of increased lomber lordosis, decreased muscle strength, an imbalance between extensor and flexor muscles and decreased spinal mobility. Many patients try losing weight, using supporting bras or corset, taking medications or physical exercises in order to relieve their pain, however, none of these offer an effective and long lasting relief.In this study, 80 patients, 40 of whom went under reduction mammaplasty and 40 under abdominoplasty, were analyzed retrospectively for preoperative and postoperative cervical lordosis, thoracic kyphosis, lumbosacral angle and lomber axis. A comparison of several physical and psychological complaints, due to large breasts and abdomen, was thus achieved. We consider that abdominoplasty accompanied by mammaplasty or rectus plication, may improve thoracic kyphosis, lomber lordosis and lumbosacral angle. Macromastia and abdominal lipodystorphy are not sole cosmetic problems, they both relate with physical and psychological problems; hence we believe that reduction mammaplasty and abdominoplasty operations should be regarded as orthopedic surgical procedures, rather than simple aesthetic procedures.